11.05.2021 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Korczakianum, Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Farmacji, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli, Noc Muzeów
Świętuj z nami Noc Muzeów
To już 17. edycja Nocy Muzeów! Otwieramy nasze oddziały i zapraszamy na zwiedzania, oprowadzania, pokazy filmowe oraz koncerty. Wszystkich, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, zapraszamy na nasze spacery. Dla tych, którzy chcą świętować w domu, przygotowaliśmy działania online.
W tym roku odwiedzisz nasze oddziały już od godziny 11. Godziny rozpoczęcia oprowadzań, spacerów i innych wydarzeń znajdziesz poniżej. Korczakianum jest otwarte od 19.00 do 22.00.
Niektóre wydarzenia wymagają rezerwacji bezpłatnych wejściówek. Wszystkie informacje znajdziecie poniżej.
Barbakan i Muzeum Woli są zamknięte dla zwiedzających. Muzeum Woli przygotowało wyjątkowy spacer po dzielnicy oraz ciekawe aktywności online.
Sprawdź co przygotowaliśmy:
Na żywo
Muzeum Warszawy
Nocne zwiedzanie Muzeum Warszawy
18:00 – 01:00
Zapraszamy na spacer z przewodnikiem przez gabinety i wyjątkowe zakamarki naszej ekspozycji stałej. Idąc od piwnic po najwyższe piętra dowiecie się nie tylko jakie historie kryją w sobie zgromadzone u nas eksponaty. Przedstawimy też miejsca i wnętrza które dziś wypełniają. Ich historia jest nie mniej warszawska…
Oprowadzania odbędą się o godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00.
Oprowadzania są bezpłatne. Ze względów bezpieczeństwa limit osób jest ograniczony. Zarezerwuj miejsce
Oprócz zwiedzania wystawy stałej zapraszamy także na naszą nową wystawę czasową Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji.
Spacer warszawski – premiera nowej trasy Nocna Warszawa
18:00 – 01:00
Spacer po nocnej Warszawie zostanie udostępniony na stronie Muzeum Warszawy specjalnie z okazji Nocy Muzeów. Na spacer można się wybrać indywidualnie lub w grupie rodziny czy znajomych. Wystarczy mieć smartfona i wygodne buty. Ze wskazówkami Muzeum Warszawy uczestnicy zobaczą nocną Warszawę nie tylko współczesną, ale także dawną. Na stronie Muzeum zostaną udostępnione mapy, opisy i nagrania, z którymi goście poczują się jak na spacerze z przewodnikiem.
Spacer: Nocna Warszawa oczami słynnych fotografów
Muzeum Warszawskiej Pragi
Zwiedzanie Muzeum Warszawskiej Pragi i pokaz filmów o rzemiośle
11:00 – 00:00
W Muzeum poznasz dzieje miasta od XVI wieku do dziś. Znajdziesz tu rzeczy związane rzemiosłem oraz przemysłem, aktywnościami społecznymi oraz sposobami spędzania wolnego czasu. Zabytkowe piwnice są pełne instalacji artystycznych. Warto też zajrzeć do Prarzemki – to pracownia rzemieślnicza z reinterpretacją tradycyjnych miejsc pracy rzemieślników.
Spacer po Pradze dla osób niewidomych i niedowidzących
18:00 – 20:00
Zapraszamy na wizytę w Muzeum Warszawskiej Pragi połączoną ze spacerem ulicami: Targową, Ząbkowską i Brzeską, podczas którego uczestnicy będą mogli doświadczyć Pragi głównie za pomocą słuchu i dotyku.
Spacer zaczyna się na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi. Wejdziemy najpierw do Sali konferencyjnej, gdzie posłuchamy fragmentów z Archiwum Historii Mówionej i skorzystamy z tyflografik.
Uczestnictwo w spacerze jest bezpłatne. Ze względów bezpieczeństwa limit osób jest ograniczony. Zarezerwuj miejsce na spacerze
Spacer tropem ”Zawodowców” Mikołaja Grynberga
15:00 – 17:00
Podczas spaceru wyruszymy jego śladem prac fotografa Mikołaja Grynberga i sprawdzimy czy na Pradze wciąż można dostać stroik komunijny, płyty z alternatywną muzyką i ręcznie robiony sygnet. Przejdziemy głównymi ulicami Starej Pragi, zahaczając też o Szmulowiznę.
Muzeum Woli
Spacer Warszawskie City nocą, czyli jak łotrzykowska dzielnica zmieniła się w centrum biznesu
20:00 – 21:30
Przechodząc przez okolice Mirowa, Ronda Daszyńskiego, posłuchamy o sławnych gangach i ich niesławnych działaniach. Poznamy historię czerwonych latarni na Woli oraz gdzie na Woli był Dziki Zachodu. Ponadto dowiemy się, dlaczego to właśnie Wola staje się biznesowym sercem Warszawy.
Start pod Muzeum Woli.
Uczestnictwo w spacerze jest bezpłatne. Ze względów bezpieczeństwa limit osób jest ograniczony. Zarezerwuj miejsce na spacerze
Siedziba Muzeum Woli jest nieczynna. Otwieramy się 16 czerwca.
Korczakianum
Wystawa Rysunki dzieci żydowskich (1919-1939)
19:00 – 22:00
Zapraszamy do zwiedzania stałej ekspozycji w historycznym Domu Sierot i na opowieści o przeszłości. Wystawa prezentuje teksty i rysunki dzieci żydowskich z międzywojnia, publikowane na łamach prasy. Ekspozycja opowie m.in. o:
– zorganizowanej wiosną 1936 roku wystawie plastycznej; zwiedziło ją wtedy w Warszawie ponad 20 tysięcy osób;
– wychowankach Domu Sierot, którzy w dorosłym życiu zostali artystami;
– najmłodszych autorach tekstów literackich.
Muzeum Drukarstwa Warszawskiego
Zwiedzanie i stworzenie pamiątkowego wydruku
18:00 – 00:00
W czasie wizyty w Muzeum będzie można obejrzeć luksusowe wydawnictwa encyklopedyczne i słownikowe, wśród których będzie pięciotomowa ”Ilustrowana Encyklopedia Powszechna” z bogato zdobioną oprawą, ”Encyklopedia Staropolska”, opracowana przez Aleksandra Brücknera czy przedmiot dumy polskich środowisk pedagogicznych – ”Encyklopedia Wychowania”, pod red. Stanisława Łempickiego.
Oprócz wielu wydawnictw w Muzeum zostaną zaprezentowane oryginalne pamiątki i archiwalia Wydawnictwa TEM. Publiczność będzie miła możliwość wydrukowania pamiątkowego druku specjalnie przygotowanego na Noc Muzeów.
Muzeum Ordynariatu Polowego
Koncert organowy i zwiedzanie wystawy
19.00-00.00
Podczas Nocy Muzeów Muzeum Ordynariatu Polowego, oprócz udostępnienia ekspozycji stałej zaprasza na koncert pieśni patriotyczno-religijnych w wykonaniu wirtuoza organowego prof. Emanuela Bączkowskiego, który odbędzie się w Katedrze Polowej WP o godzinie 19.30.
Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry
Pokaz filmów dokumentalnych
14.00 – 17.00
W sali edukacyjnej odbędą się trzy pokazy filmów dokumentalnych: godz. 12.00, 14.00, 16.00
1. ”Rzeczpospolita Kampinoska”, reż. Maciej Piwowarczyk (2010), 15 minut.
2. Film archiwalny ze zwycięskim biegiem Janusza Kusocińskiego.
3. ”Miasto Pamięci. Niemiecki terror w okupowanej Warszawie”, reż. Rafał Bryll (2019), 17 minut.
Zwiedzanie Muzeum w Palmirach i spacer wzdłuż cmentarza
12:00 – 18:00
Zapraszamy do zwiedzania naszej stałej ekspozycji poświęconej egzekucjom w Palmirach i na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939–1943, a także wydarzeniom na tym obszarze w trakcie II wojny światowej.
Centrum Interpretacji Zabytku
Oprowadzanie po wystawie stałej
18.00-23.00
Zwiedź ekspozycję stałą Centrum Interpretacji Zabytku Stare Miasto w towarzystwie dr. Olafa Kwapisa. Ekspozycja pod tytułem ”Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta”, przedstawia losy warszawskiej Starówki z czasów przed, w trakcie i po II wojnie światowej.
Muzeum Farmacji
Sekrety stuletniej apteki – zwiedzanie muzeum
18:00 – 00:00
W przestrzeni Muzeum Farmacji zostaną zaprezentowane najciekawsze eksponaty z kolekcji Muzeum, które oprócz funkcji użytkowych miały również za zadanie zaintrygować klientów apteki i tym samym zachęcić ich do zakupów medykamentów.
Online
Wirtualne oprowadzanie po Muzeum Warszawy
Nasi edukatorzy przygotowali film pełen historii i anegdot związanych z naszymi zbiorami. W filmie pojawią się m.in. oryginał pomnika Syreny z Rynku Starego Miasta, ponad 500-letnie szaty ostatnich książąt mazowieckich czy osobiste przedmioty należące do legendarnego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.
Film obejrzycie o 18.00 na profilu Facebook Muzeum Warszawy.
Układamy mapy i kolaże Woli – warsztat online dla dzieci i młodzieży
18:00 – 19:00
Wybierzemy się w podróż w czasie dzięki starym mapom. Bywają one piękne i pełne cennych wskazówek odnośnie przeszłości i teraźniejszości. Przyłożymy cyfrowe lupy do obszaru współczesnej Woli, skonfrontujemy znaki map ze zdjęciami. Poprzez ćwiczenia, zabawy i gry z mapami wyśledzimy ciekawe powiązania między Warszawą i Wolą.
Spotkanie na odbędzie się na Zoomie. Link do spotkania
Przed wizytą zapoznaj się z naszymi zasadami zwiedzania