25.07.2018 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Projektowanie oparte na rzemiośle
Zostań arystokratą produkcji! Szarfuj, bizuj i modeluj
Masz zdolności manualne? Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda konstrukcja buta, jak wykroić skórę i zszyć cholewkę?
Muzeum Warszawskiej Pragi wraz z Miastem Stołecznym Warszawą zapraszają do wzięcia udziału w szkoleniu warsztatowym z cholewkarstwa. Chcemy przekazać rzadkie umiejętności rzemieślnicze, niezbędne dla szewstwa miarowego, które obecnie staje się usługą luksusową.
Szkolenie będzie prowadzone przez Pana Marka Motyczyńskiego.
„Znajomi mówią, że urodziłem się pod maszyną.” – przyznaje mistrz Marek Motyczyński, w zawodzie od 40 lat. Podstaw sztuki zawodowej uczył się od ojca, który również był cholewkarzem. Potem przez 24 lata prowadził własną pracownię. Obecnie kieruje Pracownią Obuwia Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Buty bokserskie, dla konia czy antyczne sandały – to codzienne wyzwania tego rzemieślnika. Wie też, jak wykonać klasyczne oksfordy, eleganckie czółenka, czy kozaczki.
Szkolenie odbędzie się w okresie od września do października 2018 roku w wymiarze 60 godzin. Program szkolenia nastawiony jest na praktyczne poznanie zawodu poprzez przekazanie zanikających umiejętności cholewkarskich.
Zasady
Szukamy osób, które posiadają już podstawowe umiejętności w zakresie kaletnictwa lub szewstwa, np. zajmują się szewstwem naprawkowym.
Udział jest bezpłatny. Po ukończeniu szkolenia, uczestnicy mają za zadanie wykonać projekt lub zadanie, np. przeprowadzenie warsztatów dla dzieci, pokaz dla mieszkańców lub wykonanie prototypu produktu.
Uczestnicy otrzymają zaświadczenie o odbyciu szkolenia.
Czas szkolenia
3 godziny dziennie, od około 15:30 do około 18:30, 2-3 razy w tygodniu, poniedziałek – piątek
Szczegółowy harmonogram szkolenia zostanie ustalony indywidualnie pomiędzy wyłonionymi uczestnikami a prowadzącym szkolenie rzemieślnikiem.
Uwaga: podane częstotliwości są umowne i mogą ulec zmianie.
Jak się zgłosić?
Etap 1. Zgłoszenie poprzez formularz zgłoszeniowy
Chętnych do udziału w projekcie prosimy o:
- zapoznanie się z Informacją o przetwarzaniu danych na potrzeby naboru do szkolenia i udziału w szkoleniu, dostępną tutaj
- wypełnienie formularza zgłoszeniowego
Na zgłoszenia czekamy do 26 sierpnia 2018 roku.
Etap 2. Rozmowa
Wybranych kandydatów zaprosimy na rozmowę, która odbędzie się w Muzeum Warszawskiej Pragi. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do kontaktu z wybranymi osobami.
Etap 3. Kwalifikacja praktyczna
Po rozmowie, wybraną grupę kandydatów zaprosimy na kwalifikację praktyczną, podczas której prowadzący zdecyduje o ostatecznym wyborze uczestników.
Wyniki
Planowana data ogłoszenia wyników naboru do szkolenia to 10 września 2018 roku. Muzeum zastrzega sobie prawo do przedłużenia okresu naboru.
Pytania i odpowiedzi
„ Szkolenia warsztatowe z rzemieślnikami” realizowane są w ramach projektu „Rewitalizacja – wspólna sprawa”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020.
Celem szkoleń jest przekazanie ich uczestnikom zanikających umiejętności, podtrzymywanie lokalnych tradycji, promocja rzemiosła oraz próba znalezienia kontynuatorów dla branż, które ich nie mają.