fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

22.01.2025 / Aktualności, Działalność edukacyjna

Sztuka opowiadania: legendy warszawskie od nowa!

Sztuka opowiadania: legendy warszawskie od nowa!

Zgłoszenia do 12 lutego 2025 roku!

Jak opowiadać, by było ciekawie i inspirująco?
Jak budować angażujące historie?

Zapraszamy na warsztaty do Muzeum Warszawy, podczas których nauczymy Cię opowiadać w sposób fascynujący i przykuwający uwagę słuchaczy. Tym razem opowiemy legendy Warszawy, a wnętrza Muzeum staną się tłem do naszych historii.

Jeśli masz 15-19 lat, trochę wolnego czasu i otwartość na nowe doświadczenia, czekamy na Ciebie w Muzeum Warszawy! Dołącz do naszego wolontariatu i razem z nami opowiadaj o Warszawie.

Podczas zajęć wykorzystamy metodę storytellingu, która wprowadzi nas w świat opowieści:

  • Poznasz nowe, nieznane Ci legendy Warszawy oraz ich tło historyczne.
  • Popracujesz nad narracją i strukturą wybranej historii.
  • Dowiesz się jak angażować ciało i głos, gdy opowiadasz.
  • Poznasz zakamarki kamienic Muzeum Warszawy.
  • Krok po kroku przygotujesz własną autorską opowieść, opartą o legendy warszawskie, którą zaprezentujesz publiczności podczas finalnego wspólnego muzealnego spektaklu storytellingowego.

Zajęcia będą się odbywać w czwartki w godz. 16.45–18.45. 

Projektowi będzie towarzyszyć aparat fotograficzny i kamera. Będzie z nami studentka ASP – Hanna O promocję i dokumentację warsztatów zadba Hanna Tomaszuk, studentka warszawskiej ASP. Podsumowanie działań zobaczycie w  finałowym krótkim filmie.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

  • 20 lutego – spotkanie integracyjne, oprowadzanie po muzeum, podpisanie umowy o wolontariat
  • 27 lutego, 6 marca, 13 marca, 20 marca, 27 marca, 3 kwietnia, 10 kwietnia – poznawanie muzeum, praca na ekspozycji, zajęcia z opowiadania, tworzenie własnych opowieści, ćwiczenia teatralne oraz impro, praca nad dynamiką opowieści, ekspresją i wymową z aktorką Małgorzatą Nowacką
  • 24 kwietnia – Nasza opowieść – próba generalna spektaklu, praca z muzyką.
  • 26 kwietnia – finał projektu: spektakl storytellingowy w przestrzeniach muzeum.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Warsztaty dla młodzieży w wieku 15-19 lat.

Zgłoszenia przyjmujemy do 12 lutego 2024 roku przez formularz: https://forms.gle/QHjVYFFtHDTttVQM6

Jeśli chcesz wziąć udział w rekrutacji wyślij nam też krótki (1-1,5 minuty) filmik. Opowiedz w nim o sobie i odpowiedz na pytanie dlaczego chcesz wziąć udział w projekcie. Filmy prosimy wysyłać na adres: monika.michalek@muzeumwarszawy.pl

O zakwalifikowaniu się na zajęcia poinformujemy mailowo 16 lutego 2024 roku.

Kurs trwa od 20 lutego do 26 kwietnia 2024 roku, obejmuje 10 spotkań.

Zajęcia są bezpłatne.

Przed rozpoczęciem współpracy zostanie podpisana umowa o wolontariat oraz w przypadku niepełnoletnich uczestników zgoda rodzica na udział w zajęciach.

Możliwe są trzy nieobecności w trakcie kursu.  

Wymagamy przygotowania autorskiej opowieści.

Uczestnicy otrzymują certyfikat ukończenia kursu.

Spotkania odbędą się w siedzibie głównej Muzeum Warszawy – na wystawie „Rzeczy warszawskie” i w sali edukacyjnej.

Możliwość dalszej współpracy i współtworzenia młodzieżowego wolontariatu opowiadaczek i opowiadaczy. Udział w Nocy Muzeów i innych wydarzeniach muzealnych organizowanych dla publiczności.

Więcej informacji u koordynatorek projektu:

  • Monika Michałek: monika.michalek@muzeumwarszawy.pl
  • Karolina Kędzierska: karolina.kedzierska@muzeumwarszawy.pl

PROWADZĄCE

Monika Michałek – pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Warszawy, edukatorka i przewodniczka miejska z wieloletnim stażem, przewodniczka Interpret Europe. Opowiadaczka, bierze udział w projektach storytellingowych. Zawodowo zajmuje się edukacją dzieci i dorosłych, poszukuje ciekawych i alternatywnych form opowiadania historii i pracy z opowieścią.

Małgorzata Nowacka – aktorka, lalkarka, performerka, trenerka i terapeutka głosu. Swoją pracę opiera na budowaniu świadomości głosu, ciała i emocji. Wyznaje podejście holistyczne i indywidualne. Poszukuje autentyczności, organiczności oraz radości i satysfakcji.

Nasze działania będzie dokumentować i promować:

Hanna Tomaszuk – studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od małego szukała swojego miejsca w sztuce – pisała, malowała, kręciła filmy, występowała, rzeźbiła, przygotowywała spektakle – obecnie udaje jej się łączyć to wszystko na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie właśnie robi swój pierwszy dyplom. Tworzy najchętniej o ludziach. Jest zawsze gotowa zaangażować się w nowy, ciekawy projekt artystyczny lub edukacyjny.