fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

28.02.2023 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży

Sztuka opowiadania – warsztaty dla młodzieży (15-19 lat)

Sztuka opowiadania – warsztaty dla młodzieży (15-19 lat)

Jak mówić, aby nas słuchano?
Jak budować ciekawe historie?

Zapraszamy na warsztaty do Muzeum Warszawy, podczas których nauczymy Cię opowiadać w sposób fascynujący i przykuwający uwagę słuchaczy. Punktem wyjścia dla naszych opowieści będzie wystawa „Rzeczy warszawskie”. Jeśli masz trochę wolnego czasu i otwartość na nowe doświadczenia, czekamy na Ciebie w Muzeum Warszawy!

Podczas zajęć wykorzystamy metodę storytellingu, która poprowadzi nas przez wątki i fakty.

  • Dowiesz się, jak pracować z ciałem i głosem, gdy opowiadasz. 
  • Nauczysz się budować narrację.
  • Spotkasz się z kuratorami muzealnymi.
  • Poznasz ciekawostki i tajemnice ukryte w przedmiotach. 
  • Krok po kroku przygotujesz własną autorską ścieżkę oprowadzania po muzeum, którą finalnie zaprezentujesz publiczności.

Zajęcia będą się odbywać w wybrane czwartki w godz. 17.00–19.00 oraz soboty w godz. 11.00–14.00.

Harmonogram spotkań

  • 23 marca – spotkanie integracyjne, oprowadzanie po muzeum
  • 30 marca, 13 kwietnia, 20 kwietnia, 27 kwietnia, 11 maja, 18 maja – zajęcia z opowiadania, tworzenie własnych opowieści i tworzenie ścieżek zwiedzania, spotkania z kuratorami
  • 15 kwietnia, 22 kwietnia – soboty ze storytellingiem
  • 25 maja – Moja opowieść – próba generalna
  • 3–4 czerwca – oprowadzanie po wystawie „Rzeczy warszawskie” przez uczestników kursu

Informacje organizacyjne

Warsztaty dla młodzieży w wieku 15-19 lat.

Zgłoszenia przyjmujem przez formularz: forms.gle/f7DvpwtVm9wcaasYA

Kurs trwa od 23 marca do 4 czerwca 2023 roku, obejmuje 10 spotkań.

Zajęcia są bezpłatne.

Uczestnicy otrzymują certyfikat ukończenia kursu. Wymagamy przygotowania autorskiej ścieżki oprowadzanie (ok. 30 minut), zapisanej w formie scenariusza. Możliwe są trzy nieobecności w trakcie kursu.

Spotkania odbędą się w siedzibie głównej Muzeum Warszawy – na wystawie „Rzeczy warszawskie” i w sali edukacyjnej.

Więcej informacji u koordynatorów projektu:

Monika Michałek: monika.michalek@muzeumwarszawy.pl
Marcin Matuszewski: marcin.matuszewski@muzeumwarszawy.pl

Prowadzący

Monika Michałek – pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Warszawy i przewodniczka miejska z wieloletnim stażem. Absolwentka podyplomowych studiów Collegium Civitas Historia sztuki. Interpretacje. Wielbicielka architektury miasta i jej nieoczywistego uroku. Zawodowo zajmuje się edukacją dzieci i dorosłych, poszukuje ciekawych i alternatywnych form opowiadania historii i pracy z opowieścią.

Marcin Matuszewski – edukator i przewodnik w wielu warszawskich instytucjach kultury. Pracuje głównie z młodzieżą i dziećmi, ale także z osobami zagrożonymi wykluczeniem — głównie z osobami z niepełnosprawnością wzroku i niepełnosprawnością intelektualną. Orędownik wnikliwej obserwacji i głębokiej interpretacji. Wszechstronnie przeszkolony w dziedzinie działań antydyskryminacyjnych.

Adam Markuszewski – trener i opowiadacz. Od 2015 roku członek Grupy 501, z którą wielokrotnie występował. Uczestnik warsztatów z wieloma opowiadaczami i opowiadaczkami w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania. Prowadził warsztaty m.in. dla innych opowiadaczy i opowiadaczek na Taborze opowiadaczy, ZHP, Uniwersytetu Ludowego w Wolinie czy muzeum w Jarosławiu. Prowadzi profil na Instagramie Rośnij z opowieścią. Przez kilka lat pracował jako koordynator i trener w projektach Centrum Edukacji Obywatelskiej bazujących na zasobach społeczności lokalnych.

Małgorzata Nowacka – aktorka, lalkarka, performerka, trenerka i terapeutka głosu. Swoją pracę opiera na budowaniu świadomości głosu, ciała i emocji. Wyznaje podejście holistyczne i indywidualne. Poszukuje autentyczności, organiczności oraz radości i satysfakcji.