fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

07.02.2023 / Aktualności, Fundacja Muzeum Warszawy, Kolekcje Muzeum Warszawy, Sztuka wspierania

Sztuka wspierania: „Dookoła świata” z serii „Papieroplastyka”, Paulina Włostowska

Sztuka wspierania: „Dookoła świata” z serii „Papieroplastyka”, Paulina Włostowska

„Dookoła świata” z serii „Papieroplastyka”, Paulina Włostowska, 2020, tempera jajowa na płótnie, zbiory Muzeum Warszawy

Dzięki wsparciu Fundacji Muzeum Warszawy do kolekcji Muzeum Warszawy dołączyła praca Pauliny Włostowskiej „Dookoła świata”, którą od stycznia można oglądać w Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta.

Obraz jest czasowo eksponowany obok malowidła ściennego „Kucie kos” Wojciecha Fangora na 2 piętrze wystawy głównej „Rzeczy warszawskie”.

„Dookoła świata” z serii „Papieroplastyka”

Obraz Pauliny Włostowskiej „Dookoła świata” z serii „Papieroplastyka” jest przykładem na to, jak młoda artystka może wchodzić w dialog z klasykami powojennej awangardy, z zachowaniem lokalnej specyfiki i estetyki miasta.

Artystka odwołuje się do estetyki i ikonosfery PRL-u, a w szczególności do dawnej typografii oraz projektów grafiki użytkowej. Wykorzystuje wzorniki sprzed dekad, prowadzi badania archiwalne i wskrzesza zapomniane formy, reinterpretując je w duchu wzornictwa XXI wieku.

Paulina Włostowska (ur. 1987)

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom na Wydziale Malarstwa obroniła w pracowni Jarosława Modzelewskiego. Członkini Grupy Jest. Tworzy prace malarskie, obiekty, grafiki, murale, fotografie oraz ziny. W 2011 roku wzięła udział w rezydencji artystycznej w Bilbao Arte Fundation.

Wybrane wystawy indywidualne:

  • „Tworzywa sztuczne”, materiały malarskie i ich zastosowanie, Miejsce Projektów Zachęty, Warszawa, 2019;
  • „Papieroplastyka”, Polana Institute, 2020;
  • „Epifania Parerga”, Pałac w Petrykozach, 2021.

Wsparcie Fundacji Muzeum Warszawy

Zbiory Muzeum Warszawy to ponad 300 tysięcy przedmiotów dokumentujących historię miasta, które nieustannie się zmienia. Aby nadążyć za rytmem Warszawy niezbędne jest rozwijanie kolekcji muzealnej.

Chcemy, aby sztuka współczesna związana z Warszawą uzupełniała naszą kolekcję o aktualny kontekst. Taki jest też jeden z celów powołanej niedawno Fundacji Muzeum Warszawy. 

Będziemy regularnie prezentować prace pozyskane dzięki wsparciu Fundacji Muzeum Warszawy oraz jej Partnerów, bez których dynamiczny rozwój kolekcji nie byłby możliwy. Pokazując miasto oczami artystek i artystów młodego pokolenia, wspólnie z naszymi darczyńcami dopisujemy nowy rozdział do historii Warszawy.


Zakup sfinansowany przez Fundację Muzeum Warszawy.