fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

11.07.2023 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Muzeum Farmacji, Urodziny Starówki

70. Urodziny Starówki

70. Urodziny Starówki

Świętujemy 70. Urodziny Starówki w dniach 21, 22 i 23 lipca na warszawskim Starym Mieście i w bliskich okolicach.

W sobotę i niedzielę Muzeum Warszawy, Muzeum Farmacji, Centrum Interpretacji Zabytku i Barbakan będzie można zwiedzić za darmo!

Szczegóły: urodzinystarowki.pl

Taneczny piątek

Rozpoczynamy w piątek od urodzinowej potańcówki z Nicponiami o godz. 19:00 na Rynku Starego Miasta. Nie przestajemy tańczyć i o godz. 21:00 zakładamy słuchawki i bawimy się na urodzinowym Silent Disco. Dla zmęczonych szaleństwem na parkiecie przygotowaliśmy nocne zwiedzanie piwnic staromiejskich.

Rodzinna sobota

Sobota to rodzinne aktywności na Rynku Starego Miasta oraz w ogrodzie Fundacji Sto Pociech (ul. Freta 20/24A). Wystarczy pojawić się między godz. 11:00 a 17:00 na Starówce, żeby wziąć udział we wspólnym układaniu puzzli, tworzeniu malowanki, warsztatach linorytu i sitodruku.

W kasach Muzeum Warszawy możecie w tym czasie pobrać rodzinną grę miejską „Sekrety odbudowy Starego Miasta”, a o godz. 12:00 wziąć udział w grze muzealnej dla rodzin „Muzealny detektyw”.

Historia odbudowy Starego Miasta

Wystawa w Centrum Interpretacji Zabytku „Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta” opowiada o losach warszawskiej Starówki z czasów przed, w trakcie i po II Wojnie Światowej. Oprowadzamy po niej o godz. 11:00. O tym ile odbudowano, a ile wymyślono opowie prof. Błażej Brzostek, autor książki o historii Warszawy „Wstecz. Historia Warszawy do początku”, podczas spaceru o godz. 16:00.

O godz. 17:00 w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy odsłonimy mural Pauliny Włostowskiej „Spółdzielnia prac malarskich”. Artystka stworzyła mural, który nawiązuje do ostatniej fazy procesu odbudowy Starego i Nowego Miasta, czyli tworzenia wielkoformatowych dekoracji na ścianach rekonstruowanych kamienic.

Wieczorem

Zaczniemy o godz. 19:00 od toastu dla Starówki, a później „Suitę jubileuszową” zagra Big Band Marcina Maseckiego (w ramach 29. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce). Po koncercie obejrzymy film „Warszawa nie zapomni”, który jest zapisem kronik filmowych ukazujących Warszawę w trzech odsłonach: przedwojenną, po II wojnie i w okresie odbudowy.

Niedziela – ostatni dzień świętowania

Niedzielę rozpoczniemy od urodzinowego śniadania przy Wspólnym Stole o godz. 10:00.

Spacery będą okazją do wejścia do staromiejskich piwnic (o godz. 14:00.) i zajrzenia w tajemne zakątki na co dzień niedostępne dla zwiedzających („Uwolnić kwiaciarkę!” o godz. 12:00).

Temat odbudowy Warszawy jest punktem wyjścia dla wystawy czasowej „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”, która prowadzi przez proces przemiany ruin w gruzy, a gruzów w materiały budowlane, z których warszawianki i warszawiacy tworzyli przyszłość swoją i powojennej Warszawy. Oprowadzamy bezpłatnie po wystawie o godz. 16.00, a w języku ukraińskim o 15:00.

O godz. 12:00 oprowadzamy po wystawie głównej Muzeum Warszawy. w Multimedialnym Parku Fontann o godz. 15:00, 16:00 i 17:00 będzie można zobaczyć film „Warszawa nie zapomni”.