17.05.2021 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Edukacja dla rodzin, Edukacja dla szkół
Wakacyjne spacery z plecakiem – gra miejska
Jak żyło się dawniej na Starym Mieście? Na to pytanie odpowiemy na naszym spacerze. Po ostatnich miesiącach spędzonych w domu Spacer z plecakiem to wspaniała okazja do nauki przez zabawę na świeżym powietrzu.
W związku z dużym zainteresowaniem Czerwcowymi spacerami z plecakiem zdecydowaliśmy o przedłużeniu akcji na całe wakacje!
Podczas spaceru uczestnicy wcielą się w rolę kupców przybywających do XVII-wiecznej Warszawy. Poznają ważne wydarzenia historyczne, dowiedzą się, jak dawniej wyglądało miasto, kto w nim mieszkał i czym zajmowali się mieszkańcy. Wszystkie odpowiedzi uczestnicy znajdą sami, obserwując zabudowę i dekoracje warszawskiej Starówki.
PRZEBIEG GRY: Gra odbywa się na Starym Mieście w obrębie murów miejskich. Istnieje możliwość wyboru skróconej trasy ulicami: Rynek Starego Miasta, Krzywe Koło, Piwna, Szeroki Dunaj, kończącej się na Barbakanie. Jeśli w grze biorą udział młodsze dzieci ważne jest, aby w każdej drużynie był opiekun, który pomoże im czytać przewodnik oraz zorientować się w przestrzeni.
DLA KOGO: zorganizowane grupy szkolne oraz indywidualni zwiedzający: – rodziny z dziećmi 7+, młodzież i dorosłych (gra jest dostępna również w języku angielskim)
OPTYMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW: maks. 5-6 osób w drużynie na jeden zestaw gry
CZAS TRWANIA: 1,5 h–2 h
REZERWACJE: Teresa Łempicka teresa.lempicka@muzeumwarszawy.pl
WSTĘP: bezpłatnie
WYPOŻYCZANIE PLECAKÓW: czwartki, w godzinach 11.00–16.00, w kasach Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA:
- wszyscy pracownicy Muzeum mający kontakt z uczestnikami gry wyposażeni są w maseczki ochronne lub przyłbice,
- w Muzeum dostępne są środki do dezynfekcji rąk,
- wszystkie materiały edukacyjne niezbędne do przeprowadzenia gry po zakończeniu zajęć są poddawane kwarantannie co najmniej 72 godziny przed ponownym ich wykorzystaniem.
JEDEN ZESTAW ZAWIERA: plan Starego Miasta, notes-przewodnik zawierający zasady gry, opis fabuły i kolejnych zadań do wykonania oraz ciekawostki historyczne; plecak z przedmiotami potrzebnymi do wykonywania zadań (np. licznik monet, lornetka, czy kość do losowania wydarzeń). Materiały dostępne są również w języku angielskim.
Gra miejska powstała w 2018 roku w ramach projektu „Co jest zabytkiem”. Została nagrodzona w XIII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” – zdobyła 3. miejsce w kategorii Najlepszy muzealny projekt edukacyjny zrealizowany w 2018 roku. W 2020 roku, w pierwszej polskiej edycji konkursu edukacji architektonicznej Golden Cubes Awards, gra została wyróżniona w kategorii Instytucja.