04.10.2024 / Aktualności, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Wanda Traczyk-Stawska uhonorowana Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”

2 października spotkaliśmy się w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy w szczególnych okolicznościach. W Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy i 80. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego, Pani 𝗪𝗮𝗻𝗱𝗮 𝗧𝗿𝗮𝗰𝘇𝘆𝗸-𝗦𝘁𝗮𝘄𝘀𝗸𝗮 – żołnierka AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego oraz inicjatorka powstania Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, została odznaczona przez Hannę Wróblewską, ministrę kultury i dziedzictwa narodowego Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”. Tego dnia uczestnicy uroczystości złożyli również wieńce pod Pomnikiem Polegli Niepokonani.

– „Pani Wanda Traczyk-Stawska to osoba, która całym swoim życiem uosabia siłę, odwagę i nieustępliwość w walce o to, co najważniejsze: o wolność, godność i prawa człowieka. Pani codzienne starania o pamięć, o to, aby historia, którą przeżyła Pani i Pani rówieśnicy, nigdy nie została zapomniana ani zniekształcona. Dzięki Pani staraniom Miejsca Pamięci Narodowej – te, które przypominają nam o ofiarach, o bohaterach, o tych, którzy oddali życie za wolność – są pielęgnowane i traktowane z należytą czcią. To Pani codzienna, niestrudzona praca, Pani obecność, głos w debatach publicznych i działania na rzecz zachowania tych miejsc, sprawiają, że pamięć o naszej historii nie zanika” – powiedziała 𝗛𝗮𝗻𝗻𝗮 𝗪𝗿𝗼́𝗯𝗹𝗲𝘄𝘀𝗸𝗮, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. – „Jest Pani dla nas wszystkich moralnym kompasem, który nie pozwala zapomnieć, jak łatwo jest stracić człowieczeństwo, jeśli nie staniemy w obronie słabszych, wykluczonych, tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Odznaczenie Pani Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” to symboliczny wyraz uznania dla Pani nieocenionych zasług” – dodała.

W tym wyjątkowym spotkaniu wzięli udział także burmistrz dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski, dyrektorka Muzeum Warszawy Karolina Ziębińska, Agnieszka Pawelec z gabinetu prezydenta m.st. Warszawy oraz Artur Jóźwik dyrektor biura kultury urzędu m.st. Warszawy.

Uroczystość uświetnił koncert Raphaela Rogińskiego – gitarzysty, kompozytora, improwizatora, animatora kultury i badacz folkloru muzycznego.

Fot. Tomasz Kaczor