22.09.2021 / Aktualności, Muzeum Farmacji
Warsaw Gallery Weekend
Na wystawie Owoc z drzewa poznania dobra i zła prezentowane są rośliny zebrane przez artystę i połączone w nierealne, wykreowane przez niego formy nieistniejących okazów. Układają się w cykl obrazów, wykonany w tradycyjnej technice malarskiej tempery jajowej na złoconych deskach. Jednocześnie same stają się eksponatami jako zamknięte pod szkłem, przestrzenne kolaże.
Do wytworzenia prac Tomasz Kulka wykorzystał rośliny pospolite, łąkowe, niesłusznie niedoceniane. Zwraca uwagę na bogactwo segetalnej flory i jej istotną rolę w ekosystemie:
- obniżanie temperatury powietrza,
- zatrzymywanie wilgoci w glebie
- i zapobieganie jej erozji,
- schronienie dla licznych gatunków owadów.
Rośliny i zioła były od zawsze wykorzystywane do leczenia oraz wpływania na stan psychofizyczny człowieka. Mogą służyć pobudzaniu, uspokajaniu, uśmierzaniu bólu. Właściwości roślin trujących często natomiast wymykały się spod kontroli człowieka.
Tomasz Kulka z zebranych liści, łodyg i kwiatów stworzył tajemnicze roślinne hybrydy. Można je postrzegać jako autonomiczne istoty lub ekosystemy stwarzające warunki do życia dla ludzkich społeczności. Prace z tego cyklu składają się na mitologię, w której to przyroda dyktuje warunki. Jest źródłem zarówno przyjemności jak i cierpienia. Równocześnie prezentowane na wystawie obiekty tworzą alternatywny polski zielnik. Na tle aptekarskich artefaktów nabiera niekonwencjonalnego i tajemniczego charakteru, wchodząc w twórczy dialog z kolekcją Muzeum Farmacji.
Koncepcja kuratorska: Jacek Sosnowski
Produkcja: Maja Sałek
Informacje praktyczne
Wystawa powstała w wyniku współpracy galerii Propaganda i Muzeum Farmacji, oddziału Muzeum Warszawy.
W trakcie Warsaw Gallery Weekend od 30 września do 3 października Muzeum Farmacji będzie otwarte w godzinach 11:00-19:00, wstęp wolny na wydarzenie.
Tomasz Kulka (ur. 1979) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, laureat II nagrody 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019 oraz dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Twórczość Tomasza Kulki cechuje ogromna różnorodność środków wyrazu takich jak: malarstwo, rzeźba, street art, wideo i ceramika. We wszystkich tych obszarach praktyk artystycznych charakteryzuje go osobliwe podejście do własnych doświadczeń, przenoszenie historii w wymiar uniwersalnych opowieści, a także świadome operowanie skalą miniatur. W swojej praktyce artystycznej koncentruje się na tym co powierzchownie wyparte, niechciane, straszne.
Propaganda – zajmuje się wytwarzaniem i promowaniem sztuki współczesnej. W ciągu ponad 10 lat działalności trwale wpisała się w kulturalny krajobraz Warszawy poprzez organizowanie wystaw sztuki, interdyscyplinarnych projektów kulturalnych oraz realizacji w przestrzeni publicznej, a także współtworząc Warsaw Gallery Weekend.
Warsaw Gallery Weekend – coroczny festiwal sztuki współczesnej organizowany przez prywatne galerie w Warszawie.