15.08.2019 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Warszawa dla obcokrajowców
Warszawa dla średnio zaawansowanych
Od 2017 roku Muzeum Warszawy prowadzi projekt „Warszawa dla średnio zaawansowanych”. Przybliża on obcokrajowcom uczącym się języka polskiego historię i kulturę stolicy. Dzięki temu zaprasza ich do integracji ze społecznością Warszawy. Natomiast młodym Polakom Muzeum proponuje poznawanie stolicy w językach obcych.
Trudno jednak zgłębiać kulturę danego kraju bez opanowania jego języka i odwrotnie – wyzwaniem jest nauka języka bez kulturowego kontekstu. Dlatego też podjęliśmy zadanie stworzenia zajęć językowych prowadzonych bezpośrednio na wystawie, w oparciu o oryginalne eksponaty muzealne.
W czasie lekcji studenci wcielają się w gości muzeum, czytelników muzealnej biblioteki, klientów kawiarni czy sklepiku z książkami i pamiątkami. Czytają przygotowane i oryginalne teksty o Warszawie. Rozwiązują zadania, quizy i zagadki. Uczą się leksyki związanej z miastem, kulturą i sztuką. Poznają nowe i powtarzają znane im już zagadnienia gramatyczne, przełamują bariery komunikacyjne. Upewniają się, że zdobywanie informacji w środowisku obcojęzycznym wcale nie musi być skomplikowane. Uczestnicy zajęć dobrze się bawią, jednocześnie rozwijając twórcze myślenie i wrażliwość estetyczną.
Jest to ciekawe doświadczenie również dla Muzeum Warszawy. Dzięki współpracy z obcokrajowcami poznajemy ich punkt widzenia oraz interpretację historii i kultury stolicy, często odmienną od naszej własnej. Ta wymiana wzbogaca nas i pozwala spojrzeć na znane nam tematy z zupełnie innej perspektywy.
Zapraszamy do współpracy uniwersytety, szkoły językowe oraz osoby prywatne. Zajęcia prowadzi lektorka języka czeskiego i polskiego jako obcego oraz egzaminator międzynarodowy z doświadczeniem na polu edukacji międzykulturowej oraz edukatorzy Muzeum Warszawy.
Film przedstawiający projekt „Warszawa dla średnio zaawansowanych”, nagrodzony w konkursie European Language Label Perspektywy 2014-2020 został zrealizowany przez telewizję Polsat na zlecenie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Na zamówienie przygotowujemy:
- lekcje języka polskiego jako obcego metodą przedmiotowo-językową (CLIL),
- lekcje języka angielskiego metodą przedmiotowo-językową (CLIL) dla uczniów szkół podstawowych i średnich,
- gry muzealne i miejskie połączone z nauką języka polskiego jako obcego,
- warsztaty dla lektorów języków obcych, przygotowujące do pracy na wystawie muzealnej,
- wsparcie merytoryczne dla lektorów języków obcych i pomoc w tworzeniu konspektów zajęć językowych w muzeach.
Przykładowe lekcje metodą CLIL:
poziom B2/C1
„Legendy warszawskie” – spacer po Starym Mieście + praca na ekspozycji + quizy i podsumowanie zajęć
poziom A1/A2
„Wars i Sawa = Warszawa” – praca na ekspozycji + praca z tekstem w Bibliotece Muzeum Warszawy + quizy i podsumowanie zajęć
Kontakt (język polski jako obcy):
Katarzyna Žák-Caplot, tel. 512 874 457
katarzyna.zak@muzeumwarszawy.pl
Projekt „Warszawa dla średniozaawansowanych” otrzymał specjalne wyróżnienie European Language Label 2019 z okazji 20-lecia nagrody w Europie.