fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

15.08.2019 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Warszawa dla obcokrajowców

Warszawa dla średnio zaawansowanych

Warszawa dla średnio zaawansowanych

Od 2017 roku Muzeum Warszawy prowadzi projekt „Warszawa dla średnio zaawansowanych”. Przybliża on obcokrajowcom uczącym się języka polskiego historię i kulturę stolicy. Dzięki temu zaprasza ich do integracji ze społecznością Warszawy. Natomiast młodym Polakom Muzeum proponuje poznawanie stolicy w językach obcych.

Trudno jednak zgłębiać kulturę danego kraju bez opanowania jego języka i odwrotnie – wyzwaniem jest nauka języka bez kulturowego kontekstu. Dlatego też podjęliśmy zadanie stworzenia zajęć językowych prowadzonych bezpośrednio na wystawie, w oparciu o oryginalne eksponaty muzealne.

W czasie lekcji studenci wcielają się w gości muzeum, czytelników muzealnej biblioteki, klientów kawiarni czy sklepiku z książkami i pamiątkami. Czytają przygotowane i oryginalne teksty o Warszawie. Rozwiązują zadania, quizy i zagadki. Uczą się leksyki związanej z miastem, kulturą i sztuką. Poznają nowe i powtarzają znane im już zagadnienia gramatyczne, przełamują bariery komunikacyjne. Upewniają się, że zdobywanie informacji w środowisku obcojęzycznym wcale nie musi być skomplikowane. Uczestnicy zajęć dobrze się bawią, jednocześnie rozwijając twórcze myślenie i wrażliwość estetyczną.

Jest to ciekawe doświadczenie również dla Muzeum Warszawy. Dzięki współpracy z obcokrajowcami poznajemy ich punkt widzenia oraz interpretację historii i kultury stolicy, często odmienną od naszej własnej. Ta wymiana wzbogaca nas i pozwala spojrzeć na znane nam tematy z zupełnie innej perspektywy.

Zapraszamy do współpracy uniwersytety, szkoły językowe oraz osoby prywatne. Zajęcia prowadzi lektorka języka czeskiego i polskiego jako obcego oraz egzaminator międzynarodowy z doświadczeniem na polu edukacji międzykulturowej oraz edukatorzy Muzeum Warszawy.

Film przedstawiający projekt „Warszawa dla średnio zaawansowanych”, nagrodzony w konkursie European Language Label Perspektywy 2014-2020  został zrealizowany przez telewizję Polsat na zlecenie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Na zamówienie przygotowujemy:

  • lekcje języka polskiego jako obcego metodą przedmiotowo-językową (CLIL),
  • lekcje języka angielskiego metodą przedmiotowo-językową (CLIL) dla uczniów szkół podstawowych i średnich,
  • gry muzealne i miejskie połączone z nauką języka polskiego jako obcego,
  • warsztaty dla lektorów języków obcych, przygotowujące do pracy na wystawie muzealnej,
  • wsparcie merytoryczne dla lektorów języków obcych i pomoc w tworzeniu konspektów zajęć językowych w muzeach.

Przykładowe lekcje metodą CLIL:

poziom B2/C1

„Legendy warszawskie” – spacer po Starym Mieście + praca na ekspozycji + quizy i podsumowanie zajęć

poziom A1/A2

„Wars i Sawa = Warszawa” – praca na ekspozycji + praca z tekstem w Bibliotece Muzeum Warszawy + quizy i podsumowanie zajęć

Kontakt (język polski jako obcy):

Katarzyna Žák-Caplot, tel. 512 874 457
katarzyna.zak@muzeumwarszawy.pl


Projekt „Warszawa dla średniozaawansowanych” otrzymał specjalne wyróżnienie European Language Label 2019 z okazji 20-lecia nagrody w Europie.