14.10.2020 / Aktualności, Wydawnictwa

Warsze-Warszawa. Nowa książka o historii Żydów w Warszawie

Warsze-Warszawa. Żydzi w historii miasta 1414–2014 to popularnonaukowa monografia przeznaczona dla szerokiego grona czytelników. Jest to pierwsza książka, która ukazuje 500-letnią obecność Żydów w historii stolicy Polski.

Zawiera ponad 350 fotografii, map, rycin, infografik i innych materiałów graficznych. Syntetyczne, pisane niespecjalistycznym językiem teksty są dostępne nawet dla czytelników niebędących koneserami literatury historycznej i judaistycznej. Całość prezentowana jest w atrakcyjnej formie wizualnej, wykorzystującej wysokiej jakości oprawę i kolorowy druk.

Książka jest pracą zbiorową członków Pracowni Społeczności Wielkomiejskich, działającej w Żydowskim Instytucie Historycznym. Grono autorów tworzą:

Paweł Fijałkowski – archeolog i historyk, koordynator i autor koncepcji książki
Marta Janczewska – historyczka i polonistka
Andrzej Żbikowski – historyk i kulturoznawca
Agnieszka Żółkiewska – historyczka literatury i tłumaczka z języka jidysz

Jest to pierwsza publikacja opisująca dzieje warszawskiej społeczności żydowskiej od jej średniowiecznych początków do naszych czasów. Historia warszawskich Żydów została ukazana na szerszym tle historii miasta, ze szczególnym uwzględnieniem innych mniejszościowych społeczności wyznaniowych i narodowych współtworzących organizm miejski.

Głównym celem było przedstawienie Warszawy jako jednego z najważniejszych w Europie centrów żydowskiego życia kulturalnego i politycznego, a jednocześnie ukazanie wkładu Żydów w gospodarczy i kulturalny rozwój stolicy.

W sprzedaży od: 1 października 2020 r.

Publikacja została dofinansowana ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg

Partnerem promocyjnym książki jest Muzeum Warszawy