23.01.2024 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży
Warsztaty rysowania
Tworzenie rysunków jest relaksujące i rozwija koncentrację, a rysowanie w grupie to fascynujące doświadczenie, które poszerza nasze horyzonty. Wspólnie możemy podziwiać prace innych uczestników, czerpać inspirację z ich twórczości i zauważać różnice w spojrzeniu na ten sam obiekt.
Podczas warsztatów uczymy się uważnego obserwowania przedmiotów, ich detali oraz praktykujemy różne techniki rysunkowe. Zajęcia odbywają się w swobodnej atmosferze na wystawie głównej „Rzeczy warszawskie”.
Odpręż się i wyraź swoje emocje. Bez względu na to, ile masz lat, skąd pochodzisz, jaki zawód wykonujesz, czy jesteś na emeryturze czy studiujesz ani czy kiedykolwiek chodziłeś na „lekcje rysunku”.
Rysunkowe czwartki
Czwartki, godz. 17:00-19:00
Terminy: 19 września 10 października, 14 listopada, 5 grudnia
Bilety (10 zł) na rysunkowe czwartki.
- 19 września – Album kamienic staromiejskich
Korzystając z ciepłych (a nawet upalnych) wrześniowych dni wybierzemy się na rysunkowy spacer, by stworzyć jak największą kolekcję staromiejskich kamienic. Tym razem będą to dynamiczne szkice oddające najważniejsze cechy danego budynku. Zajęcia podsumujemy, łącząc rysunki w albumy.
- 10 października – Blackout poetry – wersja rysunkowa
Blackout poetry stała się bardzo popularnym działaniem warsztatowym. Polega na wybieraniu i eliminowaniu słów z istniejących tekstów, by stworzyć własny. Co gdyby na tym nie poprzestać i połączyć zakreślenie z rysowaniem?
- 14 listopada – Zilustrować dzieło kulinarne
Trudno wyobrazić sobie współczesną książkę kucharską bez smakowitych zdjęć potraw. Mimo zalewających nas filmików kulinarnych, na rynku pojawiają się coraz to nowe książki przyciągające kolorami i obrazkami.
Na warsztat podczas zajęć weźmiemy słynne przepisy Lucyny Ćwierczakiewiczowej i stworzymy do nich atrakcyjne ilustracje. Może będzie to obrazkowy instruktaż „krok po kroku”, może pojedyncze składniki czekające na posiekanie, a może… zaserwujemy ilustracje gotowych dzieł kulinarnych?
- 5 grudnia – Mroźne ilustracje
Czy w grudniu możemy spodziewać się śniegu i siarczystego mrozu zamieniającego Wisłę w lodowisko? Szanse na to są niewielkie. Kreować atmosferę można na różne sposoby – iluminacje rozświetlą się nad naszymi głowami lada dzień.
Na początku zajęć zagłębimy się w magiczne opisy zimy. Następnie do rąk weźmiemy białe kredki, by na kolorowym tle stworzyć zimową atmosferę tak urokliwą jak śnieżne fotografie Edwarda Hartwiga.
Szkicownik warszawski
Soboty, godz. 16:00-18:00
Terminy: 28 września 26 października, 23 listopada, 14 grudnia
Bilety (10 zł) na szkicownik warszawski.
- 28 września – Iluzja trójwymiarowości
Jak na kartce narysować trójwymiarową bryłę? Jak „oszukać” mózg, by narysowany obiekt iluzorycznie wychodził z płaszczyzny? Nauka tego podstawowego (ale jak ważnego!) zagadnienia będzie naszym celem. Najpierw poćwiczymy na prostych bryłach, by następnie narysować trudniejszy muzealny obiekt.
- 26 października – Sezonowa martwa natura
Halloween wpisało się w naszą kulturę czy tego chcemy czy nie. Ale jaki związek może to mieć z zajęciami rysunkowymi? Twarzy malować sobie nie będziemy, ani projektować najstraszniejszych strojów. Za to przyjrzymy się uważnie sezonowym warzywom – między innymi wspaniałej, wielokolorowej, majestatycznej DYNI! Sportretujemy ją w sposób godny królowej jesieni.
- 23 listopada – Technika kompozycji
Sprawne mierzenie obiektów i uchwycenie proporcji często jest początkiem tworzenia dobrej kompozycji. Aby uniknąć niezamierzonego „nie zmieści się” poćwiczymy szkicowanie obiektów i wykonamy skrupulatnie rysunek techniczny.
- 14 grudnia – Kuchenne litografie
A gdyby tak zrobić wspaniały rysunek i móc go w łatwy sposób powielić? Wtedy moglibyśmy obdarować bliskie nam osoby, a wiemy, że prezent zrobiony własnoręcznie cieszy najbardziej. W tym celu sięgniemy po domową technikę graficzną: tak zwaną kuchenną litografię. Kto ma ochotę na taki eksperyment?
Informacje ogólne
Dla kogo: dla młodzieży, dorosłych i seniorów
Miejsce spotkania: przy kasach w kamienicy nr 42
Warsztaty prowadzi: Paula Kuch-Krawiec – edukatorka, projektantka graficzna, ilustratorka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom magisterski obroniła w Pracowni Ilustracji i Grafiki Wydawniczej, tworząc autorską książkę ilustrowaną opowiadającą o postaciach z legend kaszubskich. Podczas studiów poznała różne techniki rysunkowe, choć najbardziej polubiła się z węglem i wielkimi formatami. W ostatnim czasie najczęściej sięga po kredki, by tworzyć subtelne ilustracje roślinne. Ukończyła także Studium Pedagogiczne na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną na ASP. Współpracując z muzeami prowadzi różne warsztaty zachęcając do swobodnego działania plastycznego.