fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

15.09.2021 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi

Wernisaż instalacji wizualno-muzycznej

Wernisaż instalacji wizualno-muzycznej

Mamy ogromną przyjemność być w tym roku partnerem festiwalu „Mała Warszawska Jesień”, który odbywa się w Warszawie po raz jedenasty. W ramach współpracy gościmy na muzealnym dziedzińcu instalację wizualno-muzyczną Mirosława Filonika i Tadeusza Sudnika „Światłodźwięk (Neonowe nony)”.

Natura rozmieściła w kosmosie gwiazdy, które ludzkie oko połączyło w układy zwane konstelacjami. Orzeł, Łabędź, Kasjopeja, Woźnica, Perseusz, a nawet Orion – takie gwiazdozbiory zobaczyć możemy nad swoimi głowami na nocnym, jesiennym niebie.

Tej jesieni w Warszawie, a dokładnie w Muzeum Warszawskiej Pragi, rozbłyśnie jeszcze jedna konstelacja. Odległości pomiędzy wizualnymi punktami odmierzą lampy świetlówki i specjalnie skomponowane elektroniczne dźwięki. Ta skonstruowana na Ziemi konstelacja to instalacja artystycznaAutorzy, Mirosław Filonik i Tadeusz Sudnik, stworzą ją z neonów i dźwięków. Jak zostanie nazwana? Światłodźwięk? Neonowe nony? A może to Wy nadacie jej całkiem nową nazwę?

MIROSŁAW FILONIK

Rzeźbiarz, urodzony 11 maja 1958 roku w Białymstoku, mieszka i pracuje w Warszawie. W 1985 roku razem z Mirosławem Bałką i Markiem Kijewskim założyli grupę Neue Bieriemiennost, zaliczaną do najważniejszych polskich ugrupowań artystycznych lat 80. XX wieku. Od 1990 roku artysta tworzy indywidualnie, głównie instalacje świetlne z autorskich lamp jarzeniowych. Swoje prace prezentował na ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i kolekcjach: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Galerie für Zeitgenössische Kunst w Lipsku.

TADEUSZ SUDNIK

Muzyk, kompozytor, reżyser dźwięku w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Realizował zamówienia kompozytorskie muzyki elektronicznej, a także nagrywał muzykę teatralną, filmową oraz płyty. Współpracował z festiwalem Warszawska Jesień i Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej, prowadząc jednocześnie działalność koncertową z zespołami grającymi muzykę intuicyjną. Przez wiele lat współpracował z Tomaszem Stańką, a także prowadził działania indywidualne w zakresie grania, nagrywania i przekształcania dźwięku, określane jako Studio Dźwięków Niemożliwych.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Wernisaż odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52.

Instalacja dostępna jest na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi w terminie 17-26 września 2021 w godzinach pracy Muzeum, wejście bezpłatne:

  • wtorek, środa, piątek, niedziela w godzinach 11:00-18:00
  • czwartek, sobota w godzinach 11:00-20:00