23.04.2017 / Aktualności, Muzeum od nowa
Wizyta w Norwegii
Pomiędzy 18 a 22 kwietnia gościła w Norwegii czternastoosobowa delegacja pracowników Muzeum Warszawy, w której skład weszli, m.in.: zastępca dyrektora Jarosław Trybuś, dr Magdalena Wróblewska, pełnomocnik dyrektora ds. naukowo-badawczych, kuratorzy wystawy głównej Rzeczy warszawskie, przedstawiciele działów Edukacji oraz Komunikacji i Promocji Muzeum.
Wizyta odbyła się dzięki wsparciu Funduszu Współpracy Dwustronnej, w porozumieniu z partnerem projektu „Rzeczy w muzeum/Things in museum” – Muzeum Uniwersyteckim w Bergen. Uczestnicy odwiedzili dwa norweskie miasta – Oslo i Bergen. W norweskiej stolicy zapoznali się z dwiema wystawami w Muzeum Historii Kultury, gdzie ponadto przedstawione zostały plany aranżacji nowej wystawy przez jednego z kuratorów, Petera Bjerregaarda.
W Muzeum Oslo uczestnicy oprowadzeni zostali przez dyrektora placówki, Emila Larsa Hansena, a po zwiedzeniu wystawy odbyła się dyskusja na temat różnic w podejściu kuratorów z Oslo i kuratorów Muzeum Warszawy. Pracownicy Muzeum Warszawy zwiedzili także park z rzeźbami dłuta Vigelanda, a 20 kwietnia Galerię Narodową.
Tego samego dnia, po przylocie do Bergen i zakwaterowaniu w hotelu, grupa została oprowadzona przez Profesora Henrika von Achena, dyrektora Muzeum Uniwersyteckiego, po Muzeum Starego Bergen, gdzie znajduje się historyczna zabudowa wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Spotkanie z pracownikami Muzeum Uniwersyteckiego w Bergen
21 kwietnia doszło do spotkania uczestników delegacji z pracownikami Muzeum Uniwersyteckiego w Bergen. Partnerzy norwescy oprowadzili grupę po remontowanej siedzibie Muzeum Historii Naturalnej, następnie zaprezentowali pracownie konserwatorskie i metody pracy konserwatorów tkanin, metalu, malarstwa.
Kolejnym punktem wizyty były magazyny Muzeum Uniwersyteckiego, ulokowane w skale, gdzie zaprezentowano nowe systemy zabezpieczeń. Po południu pracownicy Muzeum Warszawy zwiedzali miejski skansen (Gamle Bergen).
Zwieńczeniem dnia było wieczorne kuratorskie oprowadzanie po wystawie średniowiecznej sztuki sakralnej, przez profesora von Achena. 22 kwietnia do godziny 13.00 uczestnicy w grupach zwiedzali wybrane muzea: Muzeum Hanzy i Muzeum Sztuki (KODE 3 i 4).
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach dodatkowego działania partnerskiego pn.: „Rzeczy w muzeum – seminarium, wizyty studyjne, publikacja” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 w ramach części „b” Funduszu Współpracy Dwustronnej, w związku z realizacją projektu „Modernizacja, konserwacja oraz digitalizacja obiektów zabytkowych siedziby głównej Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta w Warszawie”.
Projekt i dodatkowe działania partnerskie realizowane są dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, a także środków krajowych.