26.08.2024 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Edukacja dla rodzin, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, Muzeum Warszawskiej Pragi

Wydarzenia towarzyszące wystawie „Praga ’44”

Wybuch powstania warszawskiego podzielił Warszawę wzdłuż linii Wisły. Historia miasta od sierpnia 1944 do stycznia 1945 roku to dwie odrębne, choć związane ze sobą opowieści. Walki na prawym brzegu trwały zaledwie kilka dni. Gdy we wrześniu w lewobrzeżnej Warszawie dogasało powstanie, na Pragę wkroczyli Rosjanie. W cieniu zagrożenia i represji ze strony służb bezpieczeństwa zaczęło się odradzać życie.

Wystawa Praga ’44 przybliża mało znaną historię czterodniowego zrywu i pokazuje, jak w cieniu trwających walk w przyfrontowym mieście toczyło się codzienne życie.

Na program wydarzeń towarzyszących wystawie składają się oprowadzania oraz tematyczne spotkania:

• Rozmowy ze świadkami. Spotkania z mieszkańcami i mieszkankami Warszawy, którzy podzielą się wspomnieniami z wydarzeń powstania warszawskiego na Pradze.
  • Codzienność na Pradze ’44. Wykłady i spotkania z ekspertami i ekspertkami badającymi społeczną historię czasów wojny. Opowiemy o tym, jak wyglądała rzeczywistość cywilów, mieszkańców i mieszkanek Pragi. Wydarzenia realizujemy we współpracy z Muzeum Dulag 121 oraz Izbą Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Prowadzenie: Olga Szymańska-Snopek, specjalistka ds. edukacji Izby Pamięci.
  • Praga ’44 historycznie. Spotkania i wykłady poświęcone ważnym, ale mało znanym postaciom powstania warszawskiego na Pradze oraz najważniejszym wydarzeniom i miejscom w przebiegu walk, a także działaniom konspiracyjnym do lipca 1945 roku. Wydarzenia realizujemy we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Harmonogram wydarzeń

13 września (piątek), godz. 17:00
Spacer: Historia kładki na Wiśle wstecz, czyli warszawskie mosty (Europejskie Dni Dziedzictwa)
(Codzienność na Pradze ’44)