fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 17.10.2023
18:00–20:00

Wykład
Muzeum Warszawy
wstęp wolny

1313 – co to znaczy dla Warszawy? | Seminarium warszawskie

1313 – co to znaczy dla Warszawy? | Seminarium warszawskie

710 lat… Tyle lat liczy najstarszy zachowany dokument dotyczący Warszawy.

Wystawił go 23 kwietnia 1313 roku książę Siemowit II, starszy syn księcia Bolesława II, za którego rządów zdaniem większości badaczy została lokowana Warszawa. Dość okrągła rocznica to dobra okazja do dyskusji o znaczeniu historycznych dat w życiu współczesnego miasta, o datach dla Warszawy ważnych, o jej początkach…

W tle, trochę na przekór powadze historycznej dyskusji, rysuje się inna konotacja liczby 1313, jakże bardzo warszawska. To przecież numer boczny najbardziej znanej warszawskiej taksówki, bohaterki serialu „Zmiennicy”. Może więc warto wyprowadzić dyskusję szerzej, w sferę warszawskich liczb.

Seminarzystka i seminarzyści:

prof. dr hab. Tomasz Jasiński – historyk, Kierownik Zakładu Źródłoznawstwa i Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W prowadzonych badaniach koncentruje się wokół mediewistyki i źródłoznawstwa, a zwłaszcza dziejów historiografii średniowiecznej, rocznikarstwa i dyplomatyki. Ostatnio do zainteresowań naukowych należą: łacińska Kunstprosa oraz poezja starożytna i średniowieczna, ze szczególnym uwzględnieniem VI-XII w. w 2001 roku opublikował ważną z punktu widzenia dziejów Warszawy książkę Wokół początków Warszawy.

dr Anna Salina – adiunktka w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, od roku 2012 kieruje Zespołem Słownika Historyczno-Geograficznego Mazowsza i Podlasia w Średniowieczu, od 2022 roku wchodzi w skład Varsavianistycznego Zespołu Badawczego. Zainteresowaniami badawczymi obejmuje dzieje Mazowsza w średniowieczu i epoce nowożytnej, edytorstwo źródeł historycznych, geografia historyczna, genealogia wsparta genetyką.

dr hab. Marek Słoń – historyk, specjalizujący się w badaniach nad średniowiecznym miastem i religijnością oraz w geografii historycznej. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1993-2021 związany z Instytutem Historii PAN, obecnie pracuje na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Di najważniejszych swych publikacji zalicza Szpitale średniowiecznego Wrocławia (2000), Miasta podwójne i wielokrotne w średniowiecznej Europie (2011) oraz Ziemie polskie Korony w drugiej połowie XVI wieku (2021, red.)

Prowadzący: dr hab. Mikołaj Madurowicz, dr Paweł E. Weszpiński

Miejsce spotkania: Biblioteka Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42

Organizatorzy: Muzeum Warszawy, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.