fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 07.11.2024
18:00–19:30

Spotkanie
Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Fotografia i konflikt. Rozmowa z Tomaszem Stempowskim i Tomaszem Szerszeniem

Fotografia i konflikt. Rozmowa z Tomaszem Stempowskim i Tomaszem Szerszeniem

Rozmowa z Tomaszem Stempowskim i Tomaszem Szerszeniem o historii fotografii wojennej, o tym, kto wykonywał takie zdjęcia, z jakiej perspektywy je rejestrowano oraz jaki mają one obecnie status, poprowadzona przez Karolinę Puchałę-Rojek.

Fotografia niemal od początku swojego istnienia towarzyszy wojnie, walce i konfliktowi. Jej historię ukształtowała potrzeba dokumentowania działań wojennych, uzyskiwania przekonujących dowodów zbrodni i zniszczeń, portretowania osób dotkniętych wojną czy uwikłanych w konflikt. Tak było zarówno dawniej, gdy na front żołnierze zabierali małe, lekkie i wówczas nowoczesne aparaty małoobrazkowe, jak i współcześnie, gdy wywiad wojskowy używa aparatów z noktowizorami czy dronów. Wojny przyciągały i nadal przyciągają też zawodowych fotografów i fotografki, a tworzone przez nich zdjęcia często zyskiwały status ikonicznych choć też dyskusyjnych obrazów konfliktów.

O różnych znaczeniach fotografii konfliktu porozmawiamy przy okazji wystawy fotografii Sylwestra Brauna ps. Kris ukazujących walkę podjętą na ulicach Warszawy w sierpniu 1944 roku. Podczas czterech spotkań postaramy się przybliżyć relację Brauna z perspektywy historycznej i współczesnej, opowiemy o znaczących projektach fotograficznych dotyczących konfliktów, a także o standardach etycznych związanych z używaniem i wykorzystywaniem fotografii konfliktu.

Tomasz Szerszeń – fotograf, antropolog kultury, eseista. Autor książek Być gościem w katastrofie (2024), Wszystkie wojny świata (2021), Architektura przetrwania (2017), Podróżnicy bez mapy i paszportu (2015), redaktor antologii Oświecenie, czyli tu i teraz (2021). Adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, gdzie kieruje Pracownią Antropologii Kultury i Sztuk Audiowizualnych, od czerwca 2024 redaktor naczelny kwartalnika „Konteksty”. Kurator wystaw, współautor spektakli teatralnych. Jego projekty fotograficzne pokazywane były w galeriach w Polsce i za granicą, ostatnio m.in. w Galerii Studio i Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Tomasz Stempowski – historyk i archiwista IPN, autor i współautor artykułów i wydawnictw książkowych, m.in.: Piaszczyste drogi karpatczyków. Fotografie kpt. Karola Angermana z lat 1940‒1944, Zbiór fotografii Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Polskie drogi przez Szwajcarię. Losy żołnierzy 2. Dywizji Strzelców Pieszych 1940–1945 na fotografiach ze zbiorów Muzeum Polskiego w Rapperswilu, Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana, Kariera SS-Oberscharführera Hermanna Baltruschata 1939–1943. Album fotograficzny funkcjonariusza Einsatzgruppe i Geheime Staatspolizei na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy, Prawo w filmie. Prowadzi bloga o fotografii historycznej – fototekst.pl.

Spotkanie będzie streamingowane i później udostępnione on-line z tłumaczeniem na PJM i angielski/lub polski w wypadku spotkania po angielsku.

Bezpłatne bilety będą do pobrania w kasie Muzeum Warszawy na godzinę przed wykładem.

Sprawdź harmonogram spotkań Fotografia i konflikt organizowanych przez Centrum Fotografii.

Spotkanie towarzyszy wystawie Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania.



Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.