czw., 12.12.2024
18:00–19:30
Spotkanie
Muzeum Warszawy
udział bezpłatny
Fotografia i konflikt
Fotografia niemal od początku swojego istnienia towarzyszy wojnie, walce i konfliktowi. Jej historię ukształtowała potrzeba dokumentowania działań wojennych, uzyskiwania przekonujących dowodów zbrodni i zniszczeń, portretowania osób dotkniętych wojną czy uwikłanych w konflikt. Tak było zarówno dawniej, gdy na front żołnierze zabierali małe, lekkie i wówczas nowoczesne aparaty małoobrazkowe, jak i współcześnie, gdy wywiad wojskowy używa aparatów z noktowizorami czy dronów. Wojny przyciągały i nadal przyciągają też zawodowych fotografów i fotografki, a tworzone przez nich zdjęcia często zyskiwały status ikonicznych choć też dyskusyjnych obrazów konfliktów.
O różnych znaczeniach fotografii konfliktu porozmawiamy przy okazji wystawy fotografii Sylwestra Brauna ps. Kris ukazujących walkę podjętą na ulicach Warszawy w sierpniu 1944 roku. Podczas czterech spotkań postaramy się przybliżyć relację Brauna z perspektywy historycznej i współczesnej, opowiemy o znaczących projektach fotograficznych dotyczących konfliktów, a także o standardach etycznych związanych z używaniem i wykorzystywaniem fotografii konfliktu.
Spotkanie będzie streamingowane i później udostępnione on-line z tłumaczeniem na PJM i angielski/lub polski w wypadku spotkania po angielsku.
Bezpłatne bilety będą do pobrania w kasie Muzeum Warszawy na godzinę przed wykładem.
Sprawdź harmonogram spotkań Fotografia i konflikt organizowanych przez Centrum Fotografii.
Spotkanie towarzyszy wystawie Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania.