czw., 16.05.2024

Muzeum Warszawy

Jadwiga Beckowa i „drobne środki propagandy” | „Julia Keilowa. Projektantka”

W 1935 roku metaloplastyka Julii Keilowej została uwzględniona w specjalnym katalogu wydanym przez Komitet Propagandy działający przy MSZ. Publikacja prezentująca przedmioty artystyczne zaprojektowane i wykonane w Polsce miała trafić do polskich placówek dyplomatycznych. Idea popularyzacji polskiej kultury i sztuki była szczególnie bliska organizatorce wspomnianego Komitetu – Jadwidze Beckowej, żonie ówczesnego ministra spraw zagranicznych, głównej bohaterce wykładu.

• Jakie inicjatywy promujące polską wytwórczość artystyczną podejmowała pierwsza dama polskiej dyplomacji w latach 30. XX wieku?
  • W jaki sposób biżuteria Henryka Grunwalda znalazła się na brytyjskim dworze?
  • Kim była tajemnicza „uartystyczniona przyjaciółka” Ministrowej?

Między innymi na te pytania podczas wykładu odpowie dr Agata Lipczik – historyczka sztuki, członkini zespołu Pracowni Rzemiosła Artystycznego i Designu Instytutu Sztuki PAN. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół sztuki użytkowej 1 poł. XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem działalności artystycznej w II RP. Autorka książki „Jubilerstwo w międzywojennej Warszawie. Rzemiosło – ludzie – biżuteria” (Warszawa, 2021).

Dowiedz się więcej o wystawie „Julia Keilowa. Projektantka”.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu