czw., 27.06.2024
18:00–19:30
Wykład
Muzeum Warszawy
wstęp wolny
Jak wstawić kredens do małego mieszkania? O inspiracjach art déco w polskich powojennych wnętrzach | „Julia Keilowa. Projektantka”
Art déco, które narodziło się w latach dwudziestych, z początku pojawiało się tam, gdzie były pieniądze. Był to styl luksusowy i wyrafinowany, bazujący na starannie dobranych materiałach i świetnym rzemiośle. Jednocześnie idealnie wpasował się on w mieszczański wzorzec komfortowego wnętrza mieszkalnego tym samym opierając się zapędom modernistycznym proponującym funkcjonalność i prostotę. W powojennej Polsce „biedne” art dèco: z najprostszych materiałów, bez kosztownych dekoracji, za to wciąż z rozmachem i zgodne z mieszczańskimi wzorcami urządzania wnętrz, stało się najłatwiej dostępną i – paradoksalnie – najtańszą propozycją sklepów meblowych. Stoły z grubymi nogami, kredensy z nadstawką i fotele „klubowe” trafiły do mieszkań robotników i urzędników, spędzając sen z powiek propagatorom nowoczesności. W trakcie wykładu przyjrzymy się niejako przypadkowej, lecz olbrzymiej popularności „biednego” art déco w polskich powojennych mieszkaniach.
Agata Szydłowska – badaczka, autorka książek, kuratorka. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, ma doktorat z etnologii. Pracuje w Katedrze Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia między innymi z historii wzornictwa. Laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020) oraz Stypendium artystycznego m. st. Warszawy (2024). Interesuje się interdyscyplinarnymi badaniami nad dizajnem, w szczególności splotami projektowania z polityką i życiem społecznym. Autorka i współautorka książek o typografii, polskim projektowaniu graficznym i czasopismach z PRL-u, m.in. Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u, za którą otrzymała nominacje do Nagrody im. Marcina Króla i Nagrody Historycznej Polityki, Paryż domowym sposobem i Od solidarycy do TypoPolo, a także artykułów naukowych i popularnonaukowych. Jest również współtwórczynią wieloletniego projektu Zoepolis poświęconego wspólnotom międzygatunkowym, obejmującego wystawy, badania artystyczne i książkę.
Dowiedz się więcej o wystawie „Julia Keilowa. Projektantka”.
Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu