fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 20.10.2022
18:00–21:00

Pokaz filmowy
Kino Syrena
16 zł normalny/10 zł ulgowy

Dyskusja filmowa z Aleksandrą Boćkowską i Dorotą Chrobak: „Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce” | „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”

Dyskusja filmowa z Aleksandrą Boćkowską i Dorotą Chrobak: „Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce” | „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”

Film jest częścią programu towarzyszącego wystawie „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”.

Po filmie odbędzie się spotkanie z Aleksandrą Boćkowską, które poprowadzi Dorota Chrobak. Rozmowa będzie dotyczyć kapitalizmu wczesnych lat 90. i jego wpływu na współczesne życie Polek i Polaków. Zmierzymy się z próbą odpowiedzi na pytanie: Jaka jest cena sukcesu?

Bilety do kupienia online lub w kasie biletowej 2 tygodnie przed wydarzeniem.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu (wejście od ul. Nowomiejskiej 8)

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O FILMIE:

Reżyseria: Feliks Falk
Kraj pochodzenia: Polska
Rok produkcji: 1989
Gatunek: komedia, film obyczajowy
Czas trwania: 105 minut

Bohater filmu, młody naukowiec Piotr Nowosad, przez kilka lat przebywał na stypendium na Zachodzie. Teraz wraca do kraju ze sporą sumą zaoszczędzonych dewiz. Zdając sobie sprawę z tego, że z uniwersyteckiej pensji nie utrzyma żony i dziecka, postanawia dobrze zainwestować przywieziony kapitał. Zaczyna od frytek i zapiekanek, później otwiera punkt ksero, biuro matrymonialne, a nawet próbuje hodować i eksportować żaby do Francji. Jednak żaden z tych interesów nie idzie mu dobrze. A wszystko za sprawą fatalistycznej postaci, która raz występuje jako inspektor sanepidu, innym razem jako działacz Ligi Ochrony Przyrody. Dodatkowo bohater nie umie się zupełnie poruszać w gąszczu ciągle zmieniających się przepisów prawnych.

W efekcie jego działalność kończy się kompletną klapą i utratą całego kapitału. Małżeństwo z Barbarą rozpada się – żonie nie odpowiada spadek poziomu intelektualnego Piotra i jego nowe problemy. Nieszczęśnik jest bliski załamania, gdy nieoczekiwanie okazuje się, że otrzymał prestiżową i wysoką pod względem finansowym nagrodę na Zachodzie, za napisaną przed kilku laty pracę naukową. Ma za co żyć, a i żona zostaje przy nim.

„Oczywiście komedia komedią, więc Falk dopisuje jej happy end w amerykańskim stylu, nie jest on jednak istotny, tak jak w sumie nieistotne są te czy inne perypetie bohatera. Liczy się przede wszystkim doskonała obserwacja światka naszych – pożal się Boże! – rekinów finansjery, ich pogardliwego stosunku do mądrych – ale głupich, bo nie umiejących robić pieniędzy – reprezentantów elity naukowej, czy jakiejkolwiek innej poza finansową” – pisała o filmie w roku 1990 jedna z recenzentek.

Sprawdź program filmowy do wystawy „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”.


Zdjęcie plakatowe: Jędrzej Sokołowski, Zaćmienie słońca z serii Young amateur phorographer, 11 sierpnia 1999

Partnerem pokazów jest WFDiF – właściciel platformy streamingowej 35mm.online.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.