czw., 19.10.2017

Muzeum Warszawy
Bezpłatne wejściówki

Last Exit Alexanderplatz

W 1993 roku władze już połączonego Berlina rozpisały konkurs na projekt zagospodarowania przestrzeni Alexanderplatz. Od tego czasu toczy się dyskusja nad nieudaną próbą przekształcenia jednego z najważniejszych placów Berlina Wschodniego w centrum finansowe, zabudowane wieżowcami na wzór Manhattanu. Dokument przybliża okres reunifikacji Niemiec oraz panującą ówcześnie bezwzględną myśl planistyczną. Mimo kolejnych nieudanych prób transformacji w latach 90. Alexanderplatz okrzepł w krajobrazie miejskim. Wydaje się jednak, że pytanie o ostateczny kształt tej przestrzeni nadal pozostaje otwarte. Co łączy historie placu Defilad i Alexanderplatz? Jakie rolę pełnią w obu stolicach? Czym są dla mieszkańców? Filmie towarzyszy dyskusja z udziałem specjalistów.

WARSZAWA W BUDOWIE 9

Last Exit Alexanderplatz, reż. Hans Christian Post, 2015, 56 min, Niemcy, film poprzedzony prelekcją dra Andrzeja Skalimowskiego

dr Andrzej Skalimowski – biograf Józefa Sigalina, naczelnego architekta Warszawy. Kurator gabinetu rysunku architektonicznego Muzeum Warszawy. Autor wydanej drukiem monografii warszawskiego Domu Partii. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół dziejów powojennej odbudowy i przebudowy Warszawy, szczególnie zaś projektujących wówczas architektów.