sob., 15.02.2020
15:00–16:30
Warsztaty
Muzeum Warszawy
10 zł
Miasto – jak to działa? Warsztaty (dla dzieci: 9-12 lat)
Czy miasto to maszyna do życia? Wielki organizm? Z czego się składa i jak funkcjonuje? Cykl zajęć varsavianistycznych pozwoli odkryć te nie zawsze oczywiste perspektywy.
Na warsztatach przyjrzymy się Warszawie od początku jej istnienia. Zobaczymy proces zmian przestrzeni miasta. Podyskutujemy o udogodnieniach, które dziś uznaje się za oczywiste i porównamy współczesne obowiązki miasta wobec mieszkańców z sytuacją z przeszłości.
W poznawaniu miasta pomogą nam muzealne gabinety, które zamienią się w krainy pełne zagadek i niespodzianek. Obiekty muzealne posłużą jako źródło inspiracji do własnej twórczości.
DLA KOGO: dla rodzin z dziećmi w wieku 9–12 lat
CZAS TRWANIA: 75-90 min.
WSTĘP: 10 zł dziecko (dorosły opiekun: wstęp wolny), kup w kasie i online
MIEJSCE SPOTKANIA: przy kasach w kamienicy nr. 42
TERMINY: trzecia sobota miesiąca
______________
Rewolucja mieszkaniowa – od kamienicy do wieżowca
15 lutego, godziny 11.00, 15.00, grupa: 9-12 lat
Pierwszą warszawską zabudowę tworzyły drewniane domy. Stopniową zmianę w wyglądzie miasta przyniosło zarządzenie rady miejskiej. Z obawy przed pożarami zabroniono stawiać budynki z drewna. Odtąd przybywało w Warszawie domów murowanych. Kamienice, bo tak je nazwano, miały stanowić wygodne i bezpieczne mieszkania dla tysięcy ludzi. Jak to się zatem stało, że w pewnym momencie zaprzestano wznoszenia kamienic? I dlaczego francuski architekt Le Corbusier przekonywał, że należy wyburzać stare dzielnice miasta?
Na zajęciach przyjrzymy się, jak zmieniały się budynki mieszkalne na przestrzeni lat. Zastanowimy się, czym jest blok i dlaczego zyskał tak wielką popularność nie tylko w Warszawie. Ponadto sprawdzimy, w których warszawskich wieżowcach można mieszkać. Podczas zabawy będziemy także badać zagadnienie skali. Na koniec wspólnymi siłami stworzymy papierowy wieżowiec.