śr., 08.11.2017
18:00–19:00
Pokaz filmowy
Muzeum Warszawy
Wstęp 7/10 zł
Nigdy nie zapomnij kłamać
Never Forget to Lie 2 from Marian Marzynski on Vimeo.
Prelekcja + pokaz w Kinie Syrena. Film Mariana Marzyńskiego „Nigdy nie zapomnij kłamać”/ Never Forget to Lie, USA 2012 / 56’
„Pod osłoną nocy wkraczam do tego miasta duchów”. Wspomnienia pięcioletniego chłopca, przemyconego podstępem poza mury żydowskiego getta, który musiał zapomnieć, kim jest, żeby przeżyć. Doceniony w Stanach Zjednoczonych dokumentalista Marian Marzyński w swoim najbardziej osobistym filmie powraca do Warszawy po kilku dekadach, aby zmierzyć się z koszmarami dzieciństwa pod niemiecką okupacją w czasach II Wojny Światowej. Był jednym z niewielu dzieci ocalonych przed holokaustem. Przejmujące historie tych, którzy przeżyli, nikogo nie pozostawią obojętnym. Film prowokuje również do trudnej dyskusji o relacjach pomiędzy Polakami i Żydami. Kilkuletnie dzieci, ukrywające się wśród polskich rodzin czy w sierocińcach, musiały nauczyć się kłamać i wyprzeć się swoich korzeni, aby przeżyć. Teraz, gdy po latach żydowska kultura zaczyna coraz bardziej intrygować i ciekawić nowe pokolenia, jest najlepszy czas, żeby nawiązać ten niełatwy dialog.
Marian Marzyński
Urodził się w 1937 roku w Warszawie. Przeżył II wojnę światową. Zawodową karierę rozpoczął w Polskim Radiu, później pracował w telewizji, m.in. przy programie Turniej Miast. Opuścił kraj po wydarzeniach marca 1968 roku. Przez pewien czas mieszkał w Danii, aby potem przenieść się do USA. Jego specjalnością są filmy dokumentalne. W swojej twórczości chętnie podejmuje wątki autobiograficzne. Zrealizował m.in. Powrót statku, Być i Przed turniejem.
Prelekcja Marka Gutowskiego
W prelekcji przed seansem filmu „Nigdy nie zapomnij kłamać” dowiemy się dlaczego znakomity dokumentalista – Marian Marzyński, wywodzący się z nurtu cinéma vérité, już w latach 80. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych nakręcił wiele filmów w oparciu o nowatorską wówczas metodę dokumentu autobiograficznego. Doceniony i wielokrotnie nagradzany w Ameryce, w Polsce pozostawał dotychczas twórcą niesłusznie zapomnianym. Ocalony z Warszawskiego Getta jako dziecko , w swoim najbardziej osobistym filmie autor powraca do Warszawy po kilku dekadach. Resztę tej historii poznają Państwo w trakcie projekcji filmu.
Kulturoznawca i dziennikarz radiowy – redaktor informacji lokalnych z Warszawy i zachodniego Mazowsza. Pasjonat filmu i literatury współczesnej. Współpracuje z dystrybutorami światowego i artystycznego kina: Gutek Film i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.
Film był prezentowany pokazywany na Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Festiwalu OFF Cinema w Krakowie.