niedz., 23.06.2024

Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Obchody Światowego Dnia Uchodźcy

„Budujmy dłuższy stół, a nie wyższy mur”

Obchody Światowego Dnia Uchodźcy robimy razem z Polskim Forum Migracyjnym oraz UNHCR, Agencją ONZ ds. Uchodźców.

Oddamy głos uchodźczyniom i uchodźcom, którzy oprowadzą po wystawie stałej Muzeum Warszawy. 23 czerwca to także dobry czas na rozmowę, wzajemne wysłuchanie się i poznanie przy Wspólnym Stole na Rynku Starego Miasta. Dzień, w którym warto okazać wsparcie i solidarność z tymi, którzy musieli opuścić swój kraj z powodu wojen i prześladowań.

Program obchodów

• Godz. 11:00–13:00, Śniadanie z piosenką nowowarszawską – spotkanie poświęcone kulturze muzycznej Kolumbii.
    Wspólny Stół na Rynku Starego Miasta przed siedzibą Muzeum Warszawy
  • Godz. 13:00–14:30, oprowadzanie po wystawie „Rzeczy warszawskie
    Spotkanie w holu głównym Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42)
    POBIERZ BEZPŁATNY BILET

Warszawa wpadła mi w oko (Warsaw caught my eye) – po wystawie stałej oprowadzać będą osoby z doświadczeniem uchodźstwa i migracji, zainaugurują tym samym nowy projekt Muzeum Warszawy i Polskiego Forum Migracyjnego o tym samym tytule. Zaproszone osoby zrealizują autorskie oprowadzanie, przedstawiając wybrane obiekty ze swojej perspektywy, nawiązując do swoich doświadczeń i odwołując się do swojej kultury.

Bezpłatne oprowadzania:

Uchodźca, ekspata, przybysz, przesiedleniec, uciekinier, imigrant…
Każde z tych słów zawiera przedrostek niemalże definiujący całe pojęcie.
A jakże często w naszych umysłach definiujący całą tożsamość. W pojęciach
tych nie ma przyczyn, jakby nieważne były bomby, głód, fizyczne zagrożenie.
Nieistotna jest nadzieja, chęć życia, wizja lepszej przyszłości dla malutkich dzieci.
Liczy się jedynie ruch, relokacja, zmiana położenia.

Cytat pochodzi z Pamiętników uchodźczych opublikowanych przez magazyn „Kontakt”.

Program obchodów Światowego Dnia Uchodźców wpisuje się w inne działania podejmowane przez Muzeum pod wspólnym tytułem Głos migrancki reprezentowany w programie Muzeum, takie jak cykl spotkań w ramach Akademii Sztuk Migranckich, spotkania sieciujące dla artystek i artystów migranckich czy program Poznajmy się w Warszawie, które w latach 2022–2023 wspierały uchodźczynie z Ukrainy.

Zapraszamy wszystkich, którzy razem z nami chcą stworzyć wielokulturową wspólnotę!

Więcej informacji na temat sytuacji osób z doświadczeniem uchodźctwa można znaleźć m.in. w raporcie rocznym PFM „Troska o różnorodną wspólnotę” czy publikacji Najważniejsza jest obecność. Wsparcie uchodźczyń i migrantek w okresie okołoporodowym – doświadczenia Fundacji Polskie Forum Migracyjne.