niedz., 07.04.2024

Oprowadzanie
Muzeum Warszawy
20 zł normalny / 15 zł ulgowy

Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950” z udziałem Izabeli Pluty

Wystawa „Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950” prezentuje role, jakie albumy odgrywały w społecznościach, rodzinach czy instytucjach oraz jakie wywoływało emocje i wciąż prowokuje przeglądanie albumu.

Prace Izabeli Pluty skupiają się na materialności XIX-wiecznego albumu – jego dekoracjach i kształtach – a także stawiają pytanie, czy album jest nośnikiem pamięci o przeszłości.

Izabela Pluta to urodzona w Polsce i mieszkająca w Australii artystka, której rozszerzona praktyka fotograficzna bada skrzyżowanie materialności, czasowości i miejsca. Jest starszym wykładowcą sztuk wizualnych na UNSW Art & Design w Sydney. Jej ostatnie wystawy indywidualne to m.in. „Nihilartikel: Izabela Pluta” w UNSW Galleries (2022); „Zmienna głębokość, płytka woda”, Spazju Kreattiv, Malta, (2021); oraz „Figury poślizgu i oscylacji”, Artspace, Sydney (2018). Inne niedawne zamówienia obejmują Przeciwdziałanie inauguracyjnej wystawie Regionalnego Muzeum Sztuki w Bundanon „Od impulsu do działania” (2022); „Radykalna powolność”, The Lockup, Newcastle (2022); „Blue Assembly: Oceanic Thinking”, Muzeum Sztuki Uniwersytetu Queensland (2022); oraz „The National 2019: New Australian Art”, The Art Gallery of New South Wales, Sydney (2019). Jej druga książka artystyczna „Nihilartikel” wydana wspólnie z australijskim wydawcą Perimeter ukazała się w 2023 r., a w 2019 r. została laureatką nagrody Perimeter Small Book Prize za publikację „Figures of slippage and oscillation”. Jej rezydencje lokalne i międzynarodowe obejmują Air 3331 Chiyoda w Tokio; Australijska Rada ds. Studia Sztuki w Barcelonie; Cite des Arts International, Paryż; Instytut Badań nad Sztuką i Projektowaniem, Uniwersytet Ulster, Belfast; Galeria Red Gate, Pekin; Międzynarodowa Przestrzeń Artystyczna Kellerberrin; oraz Marrgu Residency, Durrmu Arts Aboriginal Corporation w Peppimenarti na Terytorium Północnym w Australii. Plutę reprezentuje Gallery Sally Dan-Cuthbert z Sydney.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.

Centrum Fotografii

Wystawa jest częścią programu Centrum Fotografii, nowej inicjatywy Muzeum Warszawy, której celem jest rozwijanie zainteresowania fotografią.