fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 22.04.2021
18:30–19:30

Debata
Muzeum Warszawy
Wydarzenie bezpłatne

Po co warszawiakom Parki? Spotkanie z Fundacją Bęc Zmiana | ONLINE

Po co warszawiakom Parki? Spotkanie z Fundacją Bęc Zmiana | ONLINE

W dzisiejszym mieście (i świecie) wszelkie przestrzenie łączenia i wzajemnego wspierania się człowieka i natury stanowią bezcenny zasób, który należy chronić i promować. Wartość parków i terenów zielonych ujawniła się z całą mocą jako skutek uboczny pandemii. Sposoby użytkowania przestrzeni parkowych są dziś ważnym elementem planowania miasta przyjaznego mieszkańcom i rozumiejącego ich potrzeby.

Przyjrzymy się parkom i ogrodom warszawskim pod kątem ich programu – co w nich robimy? Do jakich czynności wykorzystujemy? Kto z nich korzysta? Co warszawiacy i warszawianki w parkach robili i robią, kto decydował o powołaniu przestrzeni rekreacyjnych – z jakich pobudek to robił, jakie były mody i zwyczaje dotyczące aktywności w parkach. O tym porozmawiamy podczas spotkania przygotowanego we współpracy z Fundacją Bęc Zmiana od 2002 r. badającą przestrzeń miejską i zwyczaje mieszkańców.

Spotkanie odbędzie się na Facebooku Muzeum Warszawy

Sprawdź pozostałe spotkania z cyklu. 

 

W rozmowie uczestniczyć będą:

dr hab. inż. Renata Giedych – architektka krajobrazu i urbanista, adiunkt w Katedrze Architektury Krajobrazu Instytutu Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prowadzi badania na temat podstaw planowania i kształtowania zielonej infrastruktury, problemów identyfikacji i oceny świadczeń ekosystemowych w obszarach miejskich oraz uwarunkowań prawnych ochrony przyrody w miastach.

Łukasz Przybylak – kierownik Działu Ogrodowego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, wiceprzewodniczący stowarzyszenia European Route of Historic Gardens, współzałożyciel Eduard Petzold European Centre for Garden Art.

Agata Szydłowska – kuratorka, badaczka, autorka książek. Absolwentka historii sztuki na UW, Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN, doktorka etnologii. Kierowniczka Katedry Historii i Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Interesuje się społecznymi i politycznymi kontekstami dizajnu. Poprzez działania kuratorskie i refleksję humanistyczną bada projektowanie poza antropocentryzmem. Współautorka książki ZOEpolis. Budując wspólnotę ludzko-nie-ludzką.

Marta Żakowska – antropolożka miejska, współzałożycielka i redaktorka naczelna Magazynu Miasta, pierwszego w Polsce interdyscyplinarnego i popularnonaukowego magazynu o mieście; inicjatorka Szkoły Architektury Społeczności. Obecnie związana z Muzeum Warszawy, w którym realizuje autorski program edukacyjny dla dorosłych.

Moderacja:

Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma „Notes na 6 tygodni”.

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.