sob., 15.01.2022

Muzeum Warszawy
10 zł normalny / 7 zł ulgowy

Pokaz filmu Janusza Majewskiego „Zaklęte rewiry” w Kinie Syrena

Pokaz filmu w ramach programu towarzyszącego wystawie Niewidoczne. Historie warszawskich służących.

Prelekcje przed filmem wygłosi Dorota Chrobak.

Sprawdź inne wydarzenia towarzyszące wystawie.

Dowiedz się więcej o filmie:

Reżyseria: Janusz Majewski
Występują: Marek Kondrat, Roman Wilhelmi
Kraj produkcji: Polska, 1975
Język oryginalny: polski
Gatunek: dramat, obyczajowy
Czas trwania: 95 min.

Lata 30. XX wieku. Młodemu plebejuszowi Romanowi Boryczko widziana przez szybę sala restauracyjna luksusowego hotelu „Pacyfik” jawi się jako świat niemal magiczny. Udaje mu się do niego dostać: zaczyna od pracy na zmywaku, ale szybko awansuje: poprzez pikolaka – na kelnera, jednak ten społeczny i zawodowy awans wiąże się z licznymi moralnymi kompromisami. Roman, przechodząc kolejne stopnie kelnerskiego wtajemniczenia, dojrzewa też jako człowiek.

Wielokrotnie nagradzany, jeden z najlepszych polskich filmów w stylu retro, gdzie za odtworzonymi z pietyzmem realiami epoki i świata przedwojennych restauracji kryje się uniwersalna historia dojrzewania do godności. Reżyserski kunszt Janusza Majewskiego, znakomite zdjęcia Mirosłava Ondříčka i doskonałe aktorstwo – na czele z kreacjami Marka Kondrata i Romana Wilhelmiego. Jeden z najważniejszych filmów lat 70., zapowiadający – mimo historycznego kostiumu – problematykę Kina Moralnego Niepokoju.