czw., 20.04.2023

Kino Syrena
udział bezpłatny

Robinsonowie warszawscy – wykład Michała Studniarka | „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949”

Robinsonowie warszawscy – tym mianem określano osoby (cywili i żołnierzy) ukrywających się w zrujnowanej Warszawie po upadku powstania warszawskiego. Byli wśród nich Żydzi, Polacy, Rosjanie. Choć na początku było ich ponad tysiąc, zajęcia stolicy przez wojska polskie i sowieckie doczekało kilkuset z nich. Każda osoba to osobna, przejmująca i poruszająca historia.

W trakcie wykładu dowiemy się, w jakich sytuacjach robinsonowie podejmowali decyzję, jakie wybierali miejsca na kryjówki, co jedli i czym je wyposażali. Kiedy opuszczali schronienie, spotykali się nie tylko z osobami z pobliskich kryjówek, ale także ludźmi, którym udało się z zewnątrz przedostać do otoczonego miasta, zdobyć od nich jakieś informacje lub żywność.

Oprócz Niemców ich przeciwnikiem były długie godziny przymusowej bezczynności, zdolne wprowadzić każdego w apatię. Po wojnie ich historie przypominano w prasie, radiu i telewizji jako jeden z przykładów martyrologii Warszawy i jej mieszkańców.

Wykład odbywa się w Kinie Syrena i będzie transmitowany na żywo na Facebooku Muzeum Warszawy.

Wstęp wolny w ramach dostępności miejsc w sali (47).

Michał Studniarek – doktor w Instytucie Historii PAN. Jest też wolontariuszem w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują m.in. dzieje Warszawy i historia mówiona.

Dowiedz się więcej o wystawie „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”.