czw., 10.02.2022
18:30–20:00
Debata
Muzeum Warszawy
wstęp bezpłatny
Służące a prostytucja debata wokół wystawy „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”
Z badań prowadzonych m. in. na początku XX wieku wynika, że służące zdecydowanie częściej niż przedstawicielki innych zawodów zostawały prostytutkami. Gwałty i molestowanie seksualne, niechciane ciąże, prawny zakaz ustalania ojcostwa i bieda sprawiały, że jedyną szansą na przetrwanie była praca seksualna. Nierzadko służące były na celowniku organizacji przestępczych, zajmujących się handlem ludźmi.
Na co narażone były młode dziewczyny przyjeżdżające do Warszawy w poszukiwaniu pracy?
Dowiedz się więcej o wystawie „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”.
W debacie wezmą udział:
Anna Dobrowolska – doktorka historii, absolwentka Uniwersytetu Oksfordzkiego. Obecnie pracuje na Wydziale Historii Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji. Specjalizuje się w badaniach nad historią seksualności i historią kobiet. Laureatka Diamentowego Grantu MNiSW na badania nad przemianami obyczajowości w powojennej Polsce. Autorka monografii „Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” wydanej w 2020 roku.
Aleksandra Jakubczak – historyczka, hebraistka i tłumaczka, autorka licznych artykułów i opublikowanej w 2020 roku książki „Polacy, Żydzi i mit handlu kobietami”, która została nominowana do najlepszej monografii w dziedzinie historii polskich Żydów przyznawanej przez Uniwersytet Jagielloński. Obecnie przebywa na stypendium badawczym w Center for Jewish History w Nowym Jorku i współpracuje w roli historyczki z Muzeum Historii Polskich Żydów POLIN.
Alicja Urbanik-Kopeć – badaczka historii literatury i kultury polskiej XIX wieku, obejmująca zainteresowaniami naukowymi dziewiętnastowieczną nowoczesność, emancypację XIX i XX wieku oraz edukację kobiet i grup wykluczonych, związana zawodowo z Instytutem Historii Nauki PAN, autorka takich książek, jak Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu. Praca seksualna w XIX wieku na ziemiach polskich, Anioł w domu, mrówka w fabryce oraz Instrukcja nadużycia. Służące w XIX-wiecznych polskich domach.
Prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz – reporterka związana od kilkunastu lat z Radiem TOK FM, w którym prowadzi program Światopodgląd. Jako publicystyka szczególnie interesuje się transformacjami i ruchami społecznymi, polityką historyczną i filozofiami ekonomicznymi. Jako reporterka relacjonowała wybory, konflikty i międzynarodowe spotkania na szczycie na całym świecie (podróżowała m.in. do Rosji i Gruzji, na Białoruś i Ukrainę, do ogarniętej tzw. Arabską Wiosną Afryki Północnej). Prowadziła też warsztaty w przechodzącej transformację Mjanmie. Jest m.in. laureatką Nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego.
Informacje praktyczne:
Dyskusja odbędzie się na Facebooku Muzeum Warszawy.