fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 24.06.2021
18:00–19:30

Spotkanie
Muzeum Warszawy
Wstęp bezpłatny

Spotkanie autorskie. Plany Warszawy 1655

Spotkanie autorskie. Plany Warszawy 1655

Zapraszamy na spotkanie wokół naszej najnowszej publikacji „Erik Jönsson Dahlberg – Plan Warszawy 1655: Miasto Warszawa, siedziba Królów Polski faktycznie w takim stanie pokazana, w jakim przez Święty Królewski Majestat Szwecji dnia 30 sierpnia 1655 roku była zajęta”.

To kolejna pozycja z bestsellerowej serii Planów Warszawy.

W najnowszej publikacji autorka, prof. Agnieszka Bartoszewicz, zastanawia się jakim miastem była stolica Rzeczpospolitej w połowie XVII wieku, zanim w latach 1655 -56 stała się widownią walk i przechodziła z rąk do rąk, niszczona i łupiona przez kolejne wojska?

Drugi z autorów, dr Paweł Weszpiński, rozszyfrowuje szczegóły zapisu planu Dahlberga, ukazuje zarówno kunszt szwedzkiego kartografia jak i dokonane przez niego uproszczenia, tropiąc konwencje dawnego odwzorowania świata, porównując je ze współczesną precyzją oraz każąc czytelnikowi  zastanowić nad umownością mapy jako zapisu przestrzeni.

 

Spotkanie odbędzie się w Lapidarium – wejście od ul. Nowomiejskiej 8.

Prowadzący: dr hab. Mikołaj Madurowicz – geograf, badacz miast, pracownik Katedry Geografii Miast i Planowania Przestrzennego Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW, przewodniczący Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy

Zaproszeni goście:
dr Paweł E. Weszpiński – geograf i kartograf, badacz dawnych planów Warszawy, dziejów kartografii warszawskiej i geografii historycznej Warszawy, kustosz dyplomowany Muzeum Warszawy, członek Zespołu Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN.

prof. dr hab. Agnieszka Bartoszewicz – badaczka dziejów miast polskich w średniowieczu i epoce nowożytnej, zatrudniona na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, edytorka źródeł, w tym ksiąg ławniczych Starej Warszawy z lat 1453–1535.

Witold Pietrusiewicz – autor załączonych kalibracji dawnych i współczesnych planów Warszawy, geograf, kartograf, urbanista, p.o. naczelnika Wydziału Geoinformacji i Baz Danych w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.