fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 18.06.2024
18:00–20:00

Wykład
Kino Syrena
wstęp wolny

„Stare, dobre, kochane adresy…”. Warszawa Wojciecha Młynarskiego | Seminarium Warszawskie

„Stare, dobre, kochane adresy…”. Warszawa Wojciecha Młynarskiego | Seminarium Warszawskie

Chyba niewiele jest osób, które nie znałyby twórczości Wojciecha Młynarskiego – autora tekstów piosenek, poety, twórcy librett, satyryka, reżysera, artysty scenicznego i kabaretowego. Jego nazwisko jednym tchem wymienia się obok Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Jego wyśpiewana Warszawa trwale wpisała się w realną Warszawę – i vice versa. Wystarczy przypomnieć sobie  słynne frazy, jak m.in. „na sypkość uczuć i brak przyjaciela – niedziela na Głównym, na Głównym niedziela”, „światowe życie… sweter z CDT-u, metka z PKO… i jak z Broadwayu program – Warsaw by Night!”, „społeczność mamy, jaką mamy, ale na szczęście jest margines”, „alkoholicy z mojej dzielnicy siedzą na murku jak ptaszki, slangiem najczystszym mówią mi: Mistrzu, zbrakło nam trochi do flaszki…”,  „są Bristole, są Marriotty, lecz do żartów mniej ochoty i nie bardzo jest gdzie pójść, bo nie ma Dudka”, „nie ma gdzie pójść, nocą straszy schabowy i seta, gdzie jest ten wdzięk, gdzie są Szpaki, Dudki, Owce?”, „strasznie trudno w Śródmieściu spotkać inteligenta”, „rano po bułki w sklepie stać”, czy nawet mniej znane, jak chociażby: „ta Warszawa, fakt widoczny, nabzdyczona jest i tłoczna, lecz prawdziwych warszawiaków to w niej nie ma”, „naszych matek maleńkie mieszkanka”, „ściany między ludźmi, ściany coraz cieńsze”, „dziecko, blondyn, Jan Bobola, zamieszkały – bliska Wola, Sienna dziewięć i po schodkach w lewo z bramy”, „na Generała Zajączka, na Solcu, na Gwiaździstej, gdzie wrosła szara bolączka w nieludzki, wredny system, na żadnej, smutnej ulicy – wciąż w szarosinym kolorze – nikt nie wmuruje tablicy, że tutaj żył i tworzył”…

Czerwcowe Seminarium poświęcimy miastu, które przez kilka dekad Wojciech Młynarski doceniał i krytykował w trybie piosenkowo-felietonowej recenzji. Spróbujemy też poznać miasto spoza Jego twórczości – gdzie mieszkał, którędy chodził, dokąd zmierzał, jakie miejsca lubił odwiedzać.

Wezmą udział:

Roman Dziewoński – dziennikarz radiowy i muzyczny, absolwent reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, dyplomowany architekt, twórca scenariuszy słuchowisk radiowych. Syn Edwarda „Dudka” Dziewońskiego. Autor książek m.in. Sęk z Dudkiem (1999), Kabaretu Starszych Panów wespół w zespół (2002), Irena Kwiatkowska i znani sprawcy (2003), Ostatni naiwni. Leksykon Kabaretu Starszych Panów (wraz z Moniką i Grzegorzem Wasowskimi) (2005), W cieniu „ZŁEGO” (2008), Dla mnie bomba Jerzego Dobrowolskiego (2009), DODEK Dymsza (2010), Skarpetka w ręku. Krzysztof Kowalewski w garderobie (2012), Gabi. Gabriela Kownacka (2013), Jerzy Turek (Polska) (2016), Siła komizmu …destrukcyjna? Mietek, Bobek, Dudek, Wiesio, czyli Czechowicz, Kobiela, Dziewoński, Michnikowski (2019). W dawnej radiowej Trójce prowadził audycje o musicalu i swingu. Autor sztuki Rola błazna.

Adrianna Godlewska-Młynarska – warszawianka od urodzenia, absolwentka stołecznej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Po ukończeniu studiów została zaangażowana do Teatru Syrena i rozpoczęła pracę w gronie najwybitniejszych artystów estrady i teatru. Współpracowała z teatrami Ludowym, Dramatycznym i Nowym, z kabaretami „U Lopka” oraz „Dudek”, a także z wieloma agencjami estradowymi. Specjalizując się w dziedzinie piosenki, pracowała z młodzieżą – prowadząc lekcje i warsztaty. Od 1964 r. była żoną Wojciecha Młynarskiego. Ich dzieci to Agata, Paulina i Jan. Jest autorką dwóch książek: Jestem, po prostu jestem (2003) oraz Życie, kochanie i gotowanie (2010). Prezentuje recital estradowy pt. Moja droga z piosenką.

Jan Młynarski – kompozytor, aranżer, wokalista, gitarzysta, perkusista, muzyk sesyjny i koncertowy, absolwent szkoły Drummers Collective w Nowym Jorku. Syn Wojciecha Młynarskiego i Adrianny Godlewskiej. Współtwórca przedsięwzięć muzycznych – m.in. „15 Minut Projekt”, „Pole”, „67,5 Minut Projekt”, „Młynarski Plays Młynarski” (w ramach tego projektu wraz Ojcem zaśpiewał Szarą kolędę, która później znalazła się na płycie Kolęda na cały rok z piosenkami do tekstów W. Młynarskiego), „Warszawskie Combo Taneczne”, „Jazz Band Młynarski–Masecki”. Autor muzyki do spektaklu „Widok z mostu” (w reż. Agnieszki Glińskiej w Teatrze Dramatycznym w Warszawie), współkompozytor muzyki do spektaklu „Kamień i Popioły” (w reż. Artura Urbańskiego w Teatrze Powszechnym w Warszawie), kierownik muzyczny musicalu „I Love You” (w Teatrze Studio Buffo w Warszawie).

Magdalena Zawadzka – aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i estradowa (tak nam się przedstawiła).

Prowadzący: dr hab. Mikołaj Madurowicz, dr Paweł E. Weszpiński

Miejsce spotkania: Kino Syrena w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42, parter, wejście przez drewnianą bramę od ul. Nowomiejskiej).

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy.

Organizatorzy: Muzeum Warszawy, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.