śr., 17.04.2024
18:00
Wernisaż
Muzeum Warszawy
udział bezpłatny
Świadectwa z getta warszawskiego
Otwieramy nową część wystawy głównej: Świadectwa z getta warszawskiego.
Pokazuje ona moment przemiany tętniącej życiem dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się Warszawa w czasie II wojny światowej. Na wystawie zestawione są ze sobą dwie skrajne perspektywy. Pochodzące z międzynarodowych archiwów fotografie autorstwa niemieckich żołnierzy zestawiamy ze zdjęciami mieszkańców getta i członków ruchu oporu. Wraz z nielicznymi, wydobytymi spod ziemi przedmiotami składają się one na poruszającą opowieść o utworzeniu getta, jego funkcjonowaniu, powstańczym zrywie, likwidacji i trwaniu miejsca po nim.
Otwarciu wystawy towarzyszy rozmowa z Anną Duńczyk-Szulc, Agnieszką Kajczyk oraz Tomaszem Szerszeniem o fotografiach i filmach z getta warszawskiego, które znalazły się na wystawie i w książce Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy. Spotkanie poprowadzi Ewa Kiedio.
Limit miejsc: 48
Uwaga! Na wystawie pojawiają się treści drastyczne, nieodpowiednie dla osób wrażliwych i dzieci.
Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy
Publikacja autorstwa Anny Duńczyk-Szulc i Agnieszki Kajczyk zawiera niepublikowane wcześniej zdjęcia z powstania w getcie warszawskim, kadry z prawdopodobnie jedynego zachowanego filmu z okresu walk, nagrania jednostek propagandowych i amatorów, fotografie robione przez żołnierzy, mieszkańców getta i członków ruchu oporu z lat 1940–1948.
Książka dostępna jest do kupienia stacjonarnie w księgarni Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta oraz pod adresem sklep.muzeumwarszawy.pl.