fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 17.04.2024
18:00

Wernisaż
Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Świadectwa z getta warszawskiego

Świadectwa z getta warszawskiego

Otwieramy nową część wystawy głównej: Świadectwa z getta warszawskiego.

Pokazuje ona moment przemiany tętniącej życiem dzielnicy północnej w morze ruin, którym stała się Warszawa w czasie II wojny światowej. Na wystawie zestawione są ze sobą dwie skrajne perspektywy. Pochodzące z międzynarodowych archiwów fotografie autorstwa niemieckich żołnierzy zestawiamy ze zdjęciami mieszkańców getta i członków ruchu oporu. Wraz z nielicznymi, wydobytymi spod ziemi przedmiotami składają się one na poruszającą opowieść o utworzeniu getta, jego funkcjonowaniu, powstańczym zrywie, likwidacji i trwaniu miejsca po nim.

Otwarciu wystawy towarzyszy rozmowa z Anną Duńczyk-Szulc, Agnieszką Kajczyk oraz Tomaszem Szerszeniem o fotografiach i filmach z getta warszawskiego, które znalazły się na wystawie i w książce Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy. Spotkanie poprowadzi Ewa Kiedio.

Limit miejsc: 48

Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy

Publikacja autorstwa Anny Duńczyk-Szulc i Agnieszki Kajczyk zawiera niepublikowane wcześniej zdjęcia z powstania w getcie warszawskim, kadry z prawdopodobnie jedynego zachowanego filmu z okresu walk, nagrania jednostek propagandowych i amatorów, fotografie robione przez żołnierzy, mieszkańców getta i członków ruchu oporu z lat 1940–1948.

Książka dostępna jest do kupienia stacjonarnie w księgarni Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta oraz pod adresem sklep.muzeumwarszawy.pl.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.