sob., 13.04.2024

Kino Syrena
udział bezpłatny

Szkice z Polski | Timeless Film Festival Warsaw

W ramach sekcji Wykadrowana stolica festiwalu Timeless Film Festival Warsaw pokażemy film Szkice z Polski (reż. Maurice Bekaert, Belgia, 1920 – 1931, 48 min).

Amatorski zapis kilku podróży do Polski, jakie w latach 1920–1931 odbył Belg Maurice Bekaert. Był on prawnikiem i handlowcem, który w czasie podróży służbowych realizował także swoją pasję – filmowanie. Podczas kilku jego wizyt w Polsce powstał materiał pokazujący życie codzienne miast, między innymi Warszawy, Gdyni, Częstochowy czy Torunia, a także małych prowincjonalnych miasteczek i wsi. Dziś ten unikatowy materiał jest nostalgiczną podróżą do Rzeczpospolitej lat 20. XX wieku.

W 1931 roku za propagowanie polskiej kultury Maurice Bekaert został odznaczony orderem Polonia Restituta.

Film do niedawna był zupełnie nieznany. Został odnaleziony w 2018 roku w Królewskim Archiwum Filmowym w Belgii. Odrestaurowany cyfrowo w pracowniach FINA, dopiero w 2021 roku po raz pierwszy został zaprezentowany polskiej publiczności.

Seans zapowie Michał Pieńkowski, który od 2007 roku współpracuje z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, gdzie pracuje jako filmograf i opiekuje się przedwojenną kolekcją filmową.

Do filmu na skrzypcach zagra Grzegorz Gadziomski.

Bezpłatne wejściówki będą do pobrania na godzinę przed pokazem filmowym w punkcie festiwalowym w Muzeum Warszawy. Jedna osoba może pobrać maksymalnie dwie wejściówki.

Pokaz z planszami w języku francuskim oraz polskimi i angielskimi napisami.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Opisy: Michał Pieńkowski

Więcej o festiwalu Timeless Film Festival Warsaw: timelessfilmfestival.pl