fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 05.12.2024
18:00–19:30

Wykład
Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Sztuka i jedzenie. Jak artyści karmili wyobraźnię | „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska”

Sztuka i jedzenie. Jak artyści karmili wyobraźnię | „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska”

Referat poświęcony będzie związkowi sztuk plastycznych z kulinariami, ukazując rolę jedzenia jako nośnika symboli, emocji i estetyki.

Zaprezentowane zostaną dzieła, które pozwolą wyciągnąć wnioski na temat obyczajów, wartości kulturowych oraz zmieniających się gustów. Zobaczymy nie tylko, jak artyści obrazowali pożywienie, ale także jak pobudzali wyobraźnię widzów, inspirując do refleksji nad rolą kulinariów w kulturze i codziennym życiu.

dr Izabela Kamińska jest magistrem sztuki oraz doktorem historii sztuki, artystką, wykładowcą akademickim, nauczycielką historii sztuki i zajęć plastycznych, a także dziennikarką. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe. Jest autorką kilkunastu artykułów naukowych i setek tekstów popularnonaukowych, a jej publikacje można znaleźć w wielu czasopismach, w tym również kulinarnych. Regularnie publikuje własne cykle wywiadów i artykułów w takich magazynach jak „Brać Łowiecka”, „Życie Szkoły” oraz „Las Polski”. W „Lesie Polskim” wspólnie z mamą, Małgorzatą Kamińską, prowadzi rubrykę „Smaczne opowieści o lesie”, w której przenoszą czytelników w świat dawnych tradycji, odkrywając korzenie kulinarnych smaków, aromatów i tekstur z czasów naszych przodków. Badaczki odtwarzają także dawne przepisy, przystosowując je do współczesnych realiów.

Dr Kamińska pasjonuje się analizą i interpretacją dawnego malarstwa oraz rzemiosła artystycznego. W swojej rozprawie doktorskiej badała również obiekty związane z przygotowywaniem i podawaniem posiłków, łącząc historię sztuki z tradycją kulinarną. Swoją wiedzę z tego zakresu wykorzystuje na studiach podyplomowych „Food Studies”, gdzie podczas wykładów „Kulinaria: świat rzeczy pięknych i użytecznych” udowadnia, że historia kulinariów jest nierozerwalnie związana z pięknymi przedmiotami codziennego użytku.

Bezpłatne bilety do pobrania w kasie biletowej na godzinę przed wykładem.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Wydarzenie towarzyszy wystawie Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska. Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.