czw., 21.11.2024
18:00–19:30
Wykład
Muzeum Warszawy
udział bezpłatny
Warszawa Zygmunta Stępińskiego (1908-1982)
Wykład będzie przedstawiał sylwetkę zawodową warszawskiego architekta Zygmunta Stępińskiego na tle jego realizacji w stolicy. Jego działalność zawodowa odcisnęła znaczące piętno na krajobrazie Warszawy. Dziś mało osób jednak pamięta jak wiele jego realizacji stanowi tło współczesnego życia stolicy.
W trakcie wykładu będziemy przemieszczać się po Warszawie zaprojektowanej przez Stępińskiego. Prezentacja skupi się na trzech wybranych obszarach miasta: Trakcie Królewskim, Powiślu oraz Śródmieściu. Te trzy rejony pozwolą na pokazanie słuchaczom najważniejszych zagadnień projektowych podejmowanych przez architekta od odbudowy warszawskich zabytków, przez historyzujące przestrzenie osiedli po modernistyczną architekturę w centrum, przybliżając w ten sposób genezę powstania doskonale znanych i często mijanych przez warszawiaków realizacji Zygmunta Stępińskiego.
Źródłem ikonograficznym wykładu będą zbiory Muzeum Warszawy, które posiada całą spuściznę projektową po Zygmuncie Stępińskim, a także kolekcjonowane przez architekta fotografie prezentujące jego dorobek zawodowy (autorstwa najbardziej znaczących fotografików okresu Polski Ludowej). Wybrane obiekty można znaleźć na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy.
Wykład poprowadzi Ewa Perlińska-Kobierzyńska, historyczka architektury, kustoszka i opiekunka merytoryczna zbioru dokumentacji architektonicznej w Muzeum Warszawy.
Wydarzenie będzie nagrywane, a nagranie opatrzone napisami udostępnione później.
Udział na podstawie bezpłatnych biletów do pobrania online.
Wydarzenie odbywa się w: CENTRUM INTERPRETACJI ZABYTKU, UL. BRZOZOWA 11/13, WARSZAWA
Ilustracja: Osiedle Ludna i węzeł komunikacyjny: Most Poniatowskiego – Al. 3 Maja, Solec, Wisłostrada, Zygmunt Stępiński, lata 60. XX w., Warszawa
Wydarzenie realizowane jest w ramach zadania: „Digitalizacja, konserwacja i udostępnienie spuścizny architekta Zygmunta Stępińskiego” z programu „Kultura cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.