pt., 02.02.2024

Kino Syrena
udział bezpłatny

Wilno – Jeruszalaim de Lite, czyli Jerozolima Północy | „Moi Ver”

ZMIANA DATY: wykład odbędzie się 2 lutego (piątek).

Wykład prof. Joanny Degler towarzyszący wystawie „Moi Ver”.

W długiej historii rozproszenia ludności żydowskiej kilka miast otrzymało miano Jerozolimy. Określenie Wilna jako Litewskiej Jerozolimy okazało się szczególnie trwałe, ponieważ ważna pozycja w świecie Żydów miała charakter wielopłaszczyznowy, odnosząc się zarówno do kultury religijnej, jak i świeckiej. W czasie wykładu przybliżona zostanie rola Wilna jako ważnego żydowskiego ośrodka religii, nauki, literatury i sztuki.

Dr hab. Joanna Degler, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego – literaturoznawczyni, tłumaczka, pracowniczka naukowa Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego, a także kierowniczka działu literackiego Teatru Polskiego we Wrocławiu. Zajmuje się poezją żydowską i kulturą jidysz, a szczególnie twórczością kobiet. Jest autorką monografii: Jung Wilne – żydowska grupa artystyczna oraz Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz (od XVI w. do 1939 r.) oraz redaktorką tomów: Nieme dusze? Kobiety w kulturze jidysz oraz Mykwa – rytuał i historia. Z Karoliną Szymaniak i Bellą Szwarcman-Czarnotą przygotowała tom: Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz. Poza twórczością poetek z jidysz na język polski tłumaczyła m.in. utwory Chaima Gradego, Abrahama Suckewera, Puy Rakowskiej, Jenty Serdackiej, Chavy Rosenfarb. Od 2017 roku redaguje serię Żydzi. Polska. Autobiografia.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie „Moi Ver”.