fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 19.10.2024
12:00–14:00

Spacer
Muzeum Warszawy
10 zł

Życie w dawnej wielokulturowej Warszawie | TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia

Życie w dawnej wielokulturowej Warszawie | TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia

Rodzinny spacer z elementami gry z Muzeum Warszawy, podczas którego przybliżymy ciekawostki dotyczące dawnych warszawiaków.

Gdzie w starej Warszawie pieczono chleb, robiono zakupy i chadzano do kąpieli?
Gdzie mieszkali Żydzi, a gdzie chrześcijanie?
Jak żyło się w dawnym wielokulturowym mieście?

Pozmawiamy o tym, jak żyło się w mieście, jak zorganizowane były handel i rzemiosło. Czy ludzie mogli zostać z zawodu tym, kim chcieli? A może o ich wyborach decydowała religia lub rodzina, w której się urodzili? Sprawdzimy, kto mieszkał w rynkowych kamienicach, a kto przy murach miejskich. Dowiemy się, co można wyczytać z architektury domów i nazw ulic. Czy uda nam się dowiedzieć czegoś o żydowskich mieszkańcach Starej Warszawy? Aby było jeszcze ciekawej, uczestniczki i uczestnicy wcielą się w kupców i rzemieślników i dostaną zadania do wykonania. Przekonają się, że nie łatwo było przetrwać w XVII-wiecznej Warszawie nękanej wojnami, zarazami i katastrofami.

Spacer poprowadzi Monika Michałek – pracowniczka Działu Edukacji Muzeum Warszawy i przewodniczka miejska z wieloletnim stażem, przewodniczka międzynarodowej sieci Interpret Europe. Absolwentka podyplomowych studiów Collegium Civitas Historia sztuki. Interpretacje. Wielbicielka architektury miasta i jej nieoczywistego uroku. Zawodowo zajmuje się edukacją dzieci i dorosłych, poszukuje ciekawych i alternatywnych form opowiadania historii i pracy z opowieścią.

Ilustracja: Rynek Starego Miasta, autorstwo nieznane, 1845, Warszawa, kolekcja Muzeum Warszawy

Więcej o programie festiwalu: polin.pl/pl/tiszfestiwal

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.