fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

30.06.2020 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży

Wykłady | lipiec-grudzień 2020

Wykłady | lipiec-grudzień 2020

Po przerwie z radością wracamy z programem wykładów. W poniedziałki spotkamy się z dziedzictwem, by wynagrodzić sobie brak dalszych, prawdziwych podróży. W lipcu nadrobimy zaległe wykłady z marca i kwietnia: dokończymy serię o willach włoskiego południa, modernistycznej Warszawie oraz parkach narodowych w Ameryce Północnej.

Już pod koniec lipca rozpoczniemy nowe, wakacyjne cykle spotkań. W poniedziałki będziemy podziwiać miejsca światowego dziedzictwa UNESCO. Kluczem do zwiedzania będą między innymi najsłynniejsze europejskie place, które łączą w sobie niesamowitą historię i doskonałą architekturę. 

Zapraszamy również na nowe wykłady o winiarskim dziedzictwie najsłynniejszych włoskich regionów. Każdemu z tamtejszych miejsc UNESCO towarzyszą unikatowe tradycje związane z winem. Porozmawiamy też o kulinarnym dziedzictwie niematerialnym Turcji i od poznamy je od napojów aż po desery. 

Kontynuujemy nasz wtorkowy cykl – Nowości na listach UNESCO. Po wakacjach we wrześniu odwiedzimy Islandię, a w październiku Rosję.

Ze względu na obecną sytuację będziemy się spotykać w mniejszym gronie 15 osób oraz w nowej przestrzeni, czyli w Kinie Syrena przy Muzeum Warszawy. Limity miejsc mogą się zmienić wraz z obowiązującymi przepisami, w przypadku ich zmiany, dodamy większą liczbę miejsc.

Bilety będą dostępne w sprzedaży 14 dni przed wydarzeniem.

Zapraszamy na spotkania ze światowym dziedzictwem!

Spotkania będą  odbywać się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Prosimy zaopatrzyć się we własną maseczkę. Przed wykładem prosimy o wypełnienie oświadczenia zdrowotnego wzór będzie dostępny na miejscu przed spotkaniem.

KALENDARIUM WYKŁADÓW

NOWOŚCI NA LISTACH UNESCO 

Na listach światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się już 1121 wpisów. Swoje miejsce zajmują tu najważniejsze dla ludzkości dobra kultury i przyrody.

Co roku na spotkaniu Komitetu Światowego Dziedzictwa listy zmieniają się – dodawane są nowe miejsca, niektóre wpisywane są na listę zagrożonych, bądź wykreślane. W 2019 roku 43 sesja UNESCO odbyła się w Baku w Azerbejdżanie. Tam właśnie zdecydowano o dodaniu kolejnych 29 miejsc i rozszerzeniu jednego z nich. 

W tym cyklu spotkań poznasz wybrane z tych miejsc. W drugim półroczu 2020 roku porozmawiamy o islandzkiej wyspie ognia i lodu oraz architekturze Pskowa. 

27 października 2020, 18.30 (WYKŁAD PRZEŁOŻONY Z 24 MARCA)

Nie jest Ok – Vatnajökull i inne lodowce Islandii

17 listopada 2020, 18.30 (WYKŁAD PRZEŁOŻONY Z 21 KWIETNIA)

Architektura Pskowa


WYKŁADY PONIEDZIAŁKOWE

Kontynuacja cyklu wykładów prof. Marty Leśniakowskiej: Nowe spojrzenie na warszawski modernizm

Podczas wykładów z cyklu Nowe spojrzenie na warszawski modernizm przyjrzymy się wizjom, projektom i realizacjom osiedli warszawskich jako szczególnego rodzaju “miejskich arkadii’. Zastanowimy się także dlaczego Warszawa wygląda tak, jak wygląda? Co wpłynęło na jej urbanistykę i architekturę?

Zobaczymy Warszawę jako spreparowane miasto-tekst, dzieło emocji, myśli i wyobraźni konserwatorskiej.

17 sierpnia 2020, 18.30 (WYKŁAD PRZEŁOŻONY Z 16 MARCA)

Warszawskie arkadie. Osiedle jako polityka

7 września 2020 (WYKŁAD PRZEŁOŻONY Z 11 MAJA)

Czwarta Warszawa. Modernista w piekle kompromisów

5 października 2020 (WYKŁAD PRZEŁOŻONY Z 8 CZERWCA)

Plac. Krótka historia polityki emocji.


Kontynuacja cyklu wykładów dr. Olafa Kwapisa: Wille włoskiego Południa: od Capri do Sycylii

Akcja powieści Giuseppe Tomaso di Lampedusy „Lampart” rozgrywa się na terenie Sycylii dotkniętej zamętem militarnym okresu zjednoczenia Włoch. Scenografią tej historii są rezydencje Palermo. 

Te okolice są znane także widzom ekranizacji epickiej prozy, jaką stworzył Lucchino Visconti. Spośród tych naturalnych dekoracji do dziś zachowały się wille w nadmorskiej dzielnicy Bagheria oraz budowle w samym Palermo.

13 lipca 2020, 18.30 (WYKŁAD PRZEŁOŻONY Z 6 KWIETNIA)

Sycylijska sceneria „Lamparta”


Dziedzictwo kulturowe UNESCO w Afryce Zachodniej

Państwa Afryki Zachodniej położone w Zatoce Gwinejskiej – Nigeria, Benin i Ghana, mogą poszczycić się wieloma miejscami, które zdobyły uznanie na arenie międzynarodowej i zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Wśród nich znajdują się przykłady unikatowej architektury rodzimej, związanej z lokalną mitologią, estetyką i władzą, a także pokolonialnej, będącej świadectwem burzliwych procesów historycznych regionu. Podczas wystąpienia przybliżymy społeczno-kulturowe znaczenia kilku wybranych miejsc.

27 lipca 2020, 18.30 (WYKŁAD PRZEŁOŻONY Z 23 MARCA)

Dziedzictwo kulturowe UNESCO w Afryce Zachodniej – na przykładzie Nigerii, Ghany i Beninu


Kontynuacja cyklu wykładów dr Doroty Rucińskiej: Światowe dziedzictwo UNESCO: Stany Zjednoczone. Parki Narodowe – szczególne miejsca na liście UNESCO i co jeszcze? 

Parki Narodowe w Stanach Zjednoczonych Ameryki to niezwykłe miejsca na Ziemi. Niektóre z nich zostały uznane za wspólne dobro ludzkości i stanowią obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego (UNESCO). 

Obecnie w samych Stanach Zjednoczonych znajdują 24 takie obiekty, jeden z nich jest zagrożony. W czasie wykładu poznamy te odwiedzane co roku przez miliony turystów miejsca. Odkryjemy też, dlaczego obszary te podlegają zagrożeniom naturalnym.

24 sierpnia 2020, 18.30 (WYKŁAD PRZEŁOŻONY Z 30 MARCA)

Z Południa na Północ: piękno i zagrożenie


Nowy cykl wykładów dr. Michała Bardela: Włochy. Wino i historia

Jedną z najbardziej pożądanych destynacji podróżniczych wszystkich turystów na świecie są oczywiście Włochy. Jednych przyciąga tam piękno renesansowych i barokowych budowli, słynne muzea czy fascynujące historie włoskich artystów. Inni wyjątkowość Włoch dostrzegają w przyrodzie czy kulinariach. 

Jakie wino wybrać podczas przerwy od zwiedzania we włoskiej restauracji? Po którą butelkę włoskiego wina sięgnąć, aby nie wychodząc z domu skosztować smaku Italii? Wraz z dr. Michałem Bardelem wybierzemy się w podróż do najsłynniejszych regionów Italii. Dowiemy się skąd wzięły się i czym wyróżniają się najlepsze włoskie wina.

20 lipca 2020, 18.30 – Toskania

31 sierpnia 2020, 18.30 – Wenecja

21 września 2020, 18.30 – Kampania

26 października 2020, 18.30 – Sycylia


Nowy cykl wykładów dr. Olafa Kwapisa: Europejskie wakacje. Place UNESCO

Posłuchaj opowieści o różnych strategiach organizacji miast wokół ich głównych placów. Miejsca wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO są dla nas trwałym świadectwem historii i tworzących ją ludzi. 

Kształtowane przez wieki, przenoszą idee forum czy wcześniejszej agory. Obrazują pamięć obyczaju, świąt, tradycji zgromadzeń, organizacji życia publicznego. A dziś wtapiają się w nowe formy – ikony popkultury. Warto ten palimpsestowy tygiel rozpoznać i opowiedzieć jego dzieje.

10 sierpnia 2020, 18.30 – Centrum świata – od Kapitolu do św. Piotra

28 września 2020, 18.30 – De la Concorde, Madeleine, Royal i inne place eleganckiego Paryża

12 października 2020, 18.30 – Jedyny plac wenecki – Piazza San Marco

30 listopada 2020, 18.30 – Place Lizbony

14 grudnia 2020, 18.30Campo dei Miracoli, czyli z Pizy do wieczności


Nowy cykl wykładów Bartka Kieżuna: Stambuł – kulinarny Orient-Express

Leżący na skrzyżowaniu szlaków handlowych Stambuł przez stulecia był jednym z najbardziej różnorodnych religijnie i etnicznie miast na świecie. Splot kultur, narodowości, obyczajów i tradycji doprowadził do powstania niepowtarzalnej atmosfery tego fascynującego miejsca.

Podczas cyklu wykładów porozmawiamy o tamtejszej kuchni jako nieodłącznej części kultury Stambułu. Dowiemy się, które kulinarne zwyczaje i tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

19 października 2020, 18.30 (WYKŁAD PRZEŁOŻONY Z 27 KWIETNIA)

Lahmacun, gozleme, bazlama – płaski chleb w tradycji kulinarnej Turcji

23 listopada 2020, 18.30 – Kawa po turecku

7 grudnia 2020, 18.30 – Boza, czyli co pić zimą w Turcji