13.06.2019 / Aktualności, Działalność naukowa

Wyniki konkursu na plakat „Warszawa – Polska – Europa. Przemiany po 1989”

Jak zmieniła się Polska – politycznie, gospodarczo i społecznie przez ostatnie 30 lat? Z okazji rocznicy politycznego przełomu, jaki dokonał się w Polsce w 1989 roku, Muzeum Warszawy zorganizowało konkurs na plakat, odnoszący się do przemian, jakich doświadczyło w tym czasie polskie społeczeństwo. W konkursie wzięli udział graficy i studenci wyższych uczelni artystycznych. Nagrodzone i wyróżnione prace można oglądać w Muzeum Warszawy od 15 czerwca do 31 lipca.

Konkurs zorganizowany przez Muzeum Warszawy wraz z partnerami – Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych i Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej – jest punktem wyjścia do artystycznego komentowania wydarzeń i przemian wokół 4 czerwca 1989 roku. Partnerem konkursu i wystawy jest Warexpo Sp. z o.o.

Podsumowanie trzydziestu lat politycznej, gospodarczej i społecznej transformacji jest zadaniem niełatwym. Plakat to dyscyplina operująca skrótem graficznym, znakiem; przekaz jest więc z natury prosty, choć niekoniecznie jednoznaczny. Organizatorzy uznali, że zaproszenie do udziału w konkursie młodych twórców, w większości urodzonych w postkomunistycznej Polsce, posłuży za społeczny barometr, ukazujący, w jaki sposób kolejne pokolenia oceniają rezultaty owej transformacji – podkreśla Piotr Rypson, przewodniczący jury.

Nadesłane prace ukazują złożoność rzeczywistości po 1989 roku w Polsce. Młodzi artyści wskazują na podziały, jakie powstały po solidarnościowych tryumfach czy niepewne i nietrwałe efekty budowania demokratycznego ustroju i społeczeństwa obywatelskiego. Niektóre z projektów odnoszą się również do palących problemów społecznych.

Spośród 46 prac jury wybrało 6 laureatów, przyznało 3 nagrody regulaminowe oraz 3 wyróżnienia.

I nagroda (5000 zł)

Paulina Buźniak

II nagroda (3000 zł)

Bartosz Choryan

III nagroda (1000 zł)

Marek Maciejczyk

Aleksiej Cecocho

Piotr Depta-Kleśta

Marek Maciejczyk

Na prezentowanej w Muzeum Warszawy wystawie pokonkursowej, oprócz prac nagrodzonych, znajdzie się także 6 wybranych przez jury plakatów autorstwa: Pauliny Buźniak (drugi projekt), Michała Tadeusza Golańskiego, Marka Maciejczyka, Pawła Osiala, Maksa Skorwidera, Pawła Stankiewicza.

W konkursie obradowało jury w składzie:

Piotr Rypson – przewodniczący

historyk sztuki, kurator, krytyk, wykładowca Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych

Joanna Górska, Jerzy Skakun

graficy, Homework

Mariusz Knorowski

kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie, oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie

Małgorzata Naimska

zastępca dyrektora Biura Kultury m.st. Warszawy

Barbara Rogalska

kierowniczka Muzeum Drukarstwa, oddziału Muzeum Warszawy

Anna Światłowska