Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939

13 września 2019 – 5 stycznia 2020

Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939

„Nieba i ziemi nie widać. Warszawiacy o wrześniu 1939” – wystawa z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Oddajemy głos mieszkańcom Warszawy, uczestnikom obrony miasta we wrześniu 1939 roku. Naszymi przewodnikami po wystawie będą autorzy relacji nadesłanych w 1948 roku na konkurs Pamiętnik warszawiaka.

To niepowtarzalna szansa spojrzenia na warszawski wrzesień 1939 roku z perspektywy zwykłych ludzi, którzy spisali swoje wrażenia zaledwie kilka lat po opisywanych wydarzeniach.

Wybrane, indywidualne losy będą towarzyszyć zwiedzającym w formie nagrań. Cytaty z pamiętników dopełnią fotografie, dokumenty i pamiątki.

Pamiętnikowi Stanisława Ostrowskiego, kuriera Zarządu Miasta i prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, poświęcona jest osobna sala. Jego wspomnienia to barwna historia pełna zaskakujących zwrotów akcji, a nawet momentów humorystycznych. Ostrowski, codziennie przemierzając miasto na rowerze, pokazuje szeroką perspektywę życia Warszawy, łączącą świat cywilów i dowództwa.

Wystawa przedstawia kolejne fazy dramatu miasta: od atmosfery ostatniego lata tuż przed wybuchem wojny, przez wydarzenia pierwszego tygodnia września, do tragicznych dni oblężenia i kapitulacji.

Całość ukaże skalę strat i zniszczeń stolicy. Dokumentalne zdjęcia miasta zobaczymy też w ostatniej sali, dzięki projekcji filmu Oblężenie (Siege) autorstwa amerykańskiego reportera Juliena Bryana.

Warszawiacy we wrześniu 1939 wykazali się wielkim hartem ducha i godną podziwu postawą społeczną. W momencie zagrożenia potrafili się zjednoczyć.

Wystawa przybliży współczesnym tamten czas i tamtych ludzi, a jednocześnie przypomni, że – jak śpiewał Wojciech Młynarski – wojna zawsze jest bardzo blisko.

Wystawie towarzyszy pierwsze w historii książkowe wydanie warszawskich pamiętników – wielobarwnego i fascynującego zapisu codzienności w oblężonym mieście.

13 września 2019 – 5 stycznia 2020