fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

WYSTAWY

Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników

6 lutego - 25 października 2020

Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników

Poznaj warsztat pracy, odkryj losy rodziny i zajrzyj do dawnego sklepu mistrzów brązownictwa i grawerstwa na wystawie „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników”.

Muzeum Warszawy zbiera historie stołecznych rzemieślników, zachowuje ślady po warsztatach i pracowniach, które zniknęły już z mapy Warszawy. Jedną z nich jest artystyczna pracownia brązowniczo-grawerska rodziny Mieczników, której 74-letnia historia zbiega się z losami miasta. Wystawa „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników” prezentuje jej dorobek, w którym znalazło odbicie życie polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne Warsza­wy.

Władysław Miecznik założył pracownię brązowniczą w 1936 roku. W czasie wojny nieoficjalnie wykonywał dla Państwa Podziemnego polskie orzełki i odznaki bojowe, fałszował pie­częcie niemieckich instytucji potrzebne do podrabiania dokumentów.

Kamienica przy ulicy Świętokrzyskiej, mieszcząca warsztat i mieszkanie, spłonęła w czasie powstania, ale Miecznikowi udało się wydobyć spod gruzów ukryte narzędzia i wyroby. Decyzja o odbudowie zakładu w całkowicie zrujnowanym mieście oddaje charakter tamtych dni i pragnienie warszawiaków, by wrócić do siebie, żyć i pracować w stolicy.

Czasy PRL-u to z jednej strony zmagania z systemem, który dążył do upaństwowienia rzemiosła, z drugiej prawie bezkonkurencyjna pozycja na rynku i przypływ zamówień. To wtedy zakład tworzył rzeźby, statuetki, medale, plakiety, odznaki. Wyroby „od Mieczników” upamiętniały wydarzenia historyczne i wybitne postacie, dokumentowały działal­ność urzędów i instytucji, organizacji i stowarzyszeń.

Historia pracowni Mieczników kończy się w 2010 roku, tak jak historia wielu warsztatów rzemieślniczych, które wyparły nowe technologie, zmiana mody i spadek popularności wyrobów rzemiosła artystycznego. Likwidując firmę, właściciele Marta i Jerzy Miecznikowie przekazali do zbiorów Muzeum Warszawy część spuścizny, obejmującą 1331 obiektów.

 

Realizacje z pracowni Mieczników będzie można zobaczyć na wystawie „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników” od 6 lutego do 25 października 2020 w siedzibie głównej Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 30 od czwartku do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00.

______________________

Poznaj program wydarzeń towarzyszących wystawie: warsztatów rodzinnych, warsztatów dla dorosłych i lekcji muzealnych.

 

 

Piłkarz
proj. Zygmunt Bieniulis (?)
lata 40.–50. XX w.
brąz, marmur
MHW 1343/JM

KOLOFON

Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników
6 lutego – 25 października 2020

kuratorka
Aleksandra Sołtan-Lipska

projekt wystawy
MCHL Michał Sokołowski

projekt graficzny
Marta Caban

produkcja
Monika Mazurek, Katarzyna Grinberg,
Klementyna Świeżewska

program towarzyszący wystawie
Marta Zdanowska
Dominika Sielczak
Katarzyna Szafrańska

instytucje użyczające zbiorów na wystawę

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Muzeum Rzemiosł Artystycznych
i Precyzyjnych w Warszawie
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Fundacja Kronenberga przy City Handlowy
Zamek Królewski w Warszawie
Cech Fryzjerów i Rzemiosł Różnych
Bussines Centre Club
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

zbiory prywatne :
rodzina Mieczników
Elżbieta Czarnecka, Grzegorz Czarnecki
Artur Sawa
Lech Brzozowski
Ewa Antoniewska-Borawska