fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

WYSTAWY

Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników

6 lutego - 25 października 2020 roku

Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników

Poznaj warsztat pracy, odkryj losy rodziny i zajrzyj do dawnego sklepu mistrzów brązownictwa i grawerstwa na wystawie „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników”.

Muzeum Warszawy zbiera historie stołecznych rzemieślników, zachowuje ślady po warsztatach i pracowniach, które zniknęły już z mapy Warszawy. Jedną z nich jest artystyczna pracownia brązowniczo-grawerska rodziny Mieczników, której 74-letnia historia zbiega się z losami miasta. Wystawa „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników” prezentuje jej dorobek, w którym znalazło odbicie życie polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne Warsza­wy.

Władysław Miecznik założył pracownię brązowniczą w 1936 roku. W czasie wojny nieoficjalnie wykonywał dla Państwa Podziemnego polskie orzełki i odznaki bojowe, fałszował pie­częcie niemieckich instytucji potrzebne do podrabiania dokumentów.

Kamienica przy ulicy Świętokrzyskiej, mieszcząca warsztat i mieszkanie, spłonęła w czasie powstania, ale Miecznikowi udało się wydobyć spod gruzów ukryte narzędzia i wyroby. Decyzja o odbudowie zakładu w całkowicie zrujnowanym mieście oddaje charakter tamtych dni i pragnienie warszawiaków, by wrócić do siebie, żyć i pracować w stolicy.

Czasy PRL-u to z jednej strony zmagania z systemem, który dążył do upaństwowienia rzemiosła, z drugiej prawie bezkonkurencyjna pozycja na rynku i przypływ zamówień. To wtedy zakład tworzył rzeźby, statuetki, medale, plakiety, odznaki. Wyroby „od Mieczników” upamiętniały wydarzenia historyczne i wybitne postacie, dokumentowały działal­ność urzędów i instytucji, organizacji i stowarzyszeń.

Historia pracowni Mieczników kończy się w 2010 roku, tak jak historia wielu warsztatów rzemieślniczych, które wyparły nowe technologie, zmiana mody i spadek popularności wyrobów rzemiosła artystycznego. Likwidując firmę, właściciele Marta i Jerzy Miecznikowie przekazali do zbiorów Muzeum Warszawy część spuścizny, obejmującą 1331 obiektów.

KOLOFON

kuratorka: Aleksandra Sołtan-Lipska

projekt wystawy: MCHL Michał Sokołowski

projekt graficzny: Marta Caban

produkcja: Monika Mazurek, Katarzyna Grinberg, Klementyna Świeżewska

program towarzyszący wystawie: Marta Zdanowska, Dominika Sielczak, Katarzyna Szafrańska

instytucje użyczające zbiorów na wystawę: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych w Warszawie, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Fundacja Kronenberga przy City Handlowy, Zamek Królewski w Warszawie, Cech Fryzjerów i Rzemiosł Różnych, Bussines Centre Club, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

zbiory prywatne: rodzina Mieczników, Elżbieta Czarnecka, Grzegorz Czarnecki, Artur Sawa, Lech Brzozowski, Ewa Antoniewska-Borawska