fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

WYSTAWY

rysunek Alevtiny Kahkidze

30 marca - 8 maja 2022
wstęp bezpłatny

Wojenna rzeczywistość oczami Alevtiny Kakhidze

rysunek Alevtiny Kahkidze

Jak żyje się 25 kilometrów od Kijowa, który jest celem ataków wrogiego wojska? Jakie konsekwencje niesie ze sobą decyzja o pozostaniu w domu, który może zostać w każdej chwili zburzony?

Od 30 marca, w przestrzeni obok Galerii Rynek 30, zobaczycie pokaz rysunków Alevtiny Kakhidze. Artystka od momentu wybuchu wojny, prowadzi rysunkowy dziennik, który jest zaangażowanym, przejmującym, często ostrym komentarzem do dramatycznych wydarzeń.

W Muzeum Warszawy opowiadamy o historii miasta doświadczonego przez wojnę, dlatego nie możemy być obojętni wobec wydarzeń w Ukrainie. Rysunkowy dziennik Alevtiny Kakhidze przypomina nam relacje spisane przez warszawiaków i warszawianki z września 1939 roku.

Ukraińska artystka nie opuściła swojego domu, męża, ogrodu, ukochanych psów i pracowni w Muzycze, położonej 25 kilometrów od Kijowa. Każdego dnia publikuje w mediach społecznościowych co najmniej jeden rysunek, ilustrujący wojenną rzeczywistość Ukrainy.

Wpisy są sposobem komunikowania się z przyjaciółmi, znajomymi i odbiorcami jej sztuki. Proste, celowo naiwne rysunki, opatrzone są komentarzem. Forma przypominająca rysunki dziecka nie powinna mylić – ich wydźwięk jest radykalny, podobnie jak było to podczas zaangażowania Kakhidze w Pomarańczową rewolucję na Majdanie.

Rysunki zobaczycie w formie, w jakiej artystka wprowadza je w obieg. Wyświetlane na ekranach smartfonów i komputerów są włączone w globalną komunikację. W Muzeum Warszawy, na życzenie artystki, pozostajemy wierni tej formule.

Przez pierwszy tydzień trwania pokazu będzie prowadzona zbiórka na rzecz ukraińskich artystek i artystów.

Alevtina Kakhidze

Jedna z najważniejszych ukraińskich artystek współczesnych, rysowniczka i performerka. Urodziła się w 1973 roku, w Żdaniwce, obwód Doniecki. Mieszka i tworzy w Muzycze, 26 kilometrów od Kijowa. Tam również od 2009 roku do czasu ataku Rosji na Ukrainę prowadziła prywatną rezydencję dla artystek i artystów pod nazwą The Muzychi Expanded History Project (Projekt Rozszerzonej Historii Muzycze), którą odwiedziło 30 twórców i twórczyń z całego świata. Alevtina Kakhidze ukończyła Narodową Akademię Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie oraz Jan van Eyck Academy w Maastricht w Holandii. Miała liczne wystawy indywidualne i zbiorowe, jest jedną z bohaterek książki Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki (wyd. Fundacja Katarzyny Kozyry, 2020).

Wszystkie rysunki udostępniamy dzięki uprzejmości artystki.

Zachęcamy do śledzenia Facebooka Alevtiny Kakhidze.

Zachęcamy również do wspierania zbiórki Kyiv Biennial (Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej w Kijowie) na rzecz artystów i artystek, osób działających w obszarze kultury, którzy znajdują się w potrzebie.