WYSTAWY
6 grudnia 2017 – 18 marca 2018
Wstęp 7/10 zł
Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji
Rzeczy przeobrażające się w eksponaty, a prywatne wnętrza w sale wystawiennicze. Historia tworzenia kolekcji Muzeum Warszawy i samej instytucji to temat pierwszej wystawy czasowej w odnowionych kamienicach na Rynku Starego Miasta „Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji”.
Jaka była historia Muzeum Warszawy i jego wyjątkowych zbiorów? Wszystko zaczęło się od prywatnego zbieractwa pamiątek. Dziś zbiory obejmują 300 tys. przedmiotów, z czego ponad 7 tys. wybrano do zaprezentowania w nowych salach wystawienniczych w zmodernizowanej siedzibie głównej.
SPACER 3D PO WYSTAWIE MIKROKOSMOS RZECZY:
Od prywatnego wnętrza do sali wystawienniczej
Nie należy zapominać, że Muzeum Warszawy to 11 kamienic zespolonych w jeden budynek. Obecne wnętrza gabinetów były niegdyś prywatnymi lokalami. Pierwsze trzy kamienice w latach 1937–1938 roku zakupił warszawski magistrat z przeznaczeniem na Muzeum Dawnej Warszawy, wówczas oddział, miejskiego jeszcze, Muzeum Narodowego.
Po II wojnie światowej, w trakcie odbudowy Starego Miasta, zdecydowano o przekazaniu wszystkich kamienic po tak zwanej stronie Dekerta na cele tworzonego muzeum miasta stołecznego. Dlatego wystawa „Mikrokosmos” przybliży też samą transformację części zabytkowej zabudowy na Rynku Starego Miasta w przestrzeń muzealną.
Rzeczy codzienne, rzeczy muzealne
Na końcu jest rzecz – najpierw będąca przedmiotem codziennego użytku, potem ulegająca przemianie w eksponat, przechowywany w kolekcji prywatnej we wnętrzu domowym, a następnie trafiający do publicznych zbiorów, i w końcu pokazywany na wystawie adresowanej do szerokiej publiczności.
Droga takiej rzeczy zaczynała się w kufrze bądź kredensie, a zakończyła w przeszklonej gablocie.
Z kredensu do gabloty
Niezwykle interesującą kwestią pozostaje również sam fakt eksponowania. Oprawa wystawy zaprojektowana przez zespół architekta Macieja Siudy pokazuje, że podczas gdy eksponowaniu w mieszczańskim salonie służyły przeszklone meble (kredensy, stoliki, witryny), to muzea, w swojej ewolucji, wytworzyły charakterystyczne meble (gabloty muzealne i panele wystawiennicze).
I choć w dawnych kolekcjach nie obowiązywała ściśle respektowana autonomia dzieła, a obrazy i rzeźby były pokazywane w dużych skupiskach, to nowoczesne wystawy neutralizowały otoczenie na rzecz skupienia uwagi na dziele. Taką zasadę wyznawali też twórcy historycznej ekspozycji Muzeum Warszawy, projektowanej przez Stanisława Zamecznika, Stanisława Jankowskiego i Jana Kosińskiego, co zaprezentowane jest w formie archiwaliów.
„Ożywianie” rzeczy
Osobno wystawa zajmuje się misyjnością muzeum, innymi słowy sposobem używania kolekcji do wypełniania tej roli. Jak pracuje się ze zbiorami? Istnieją różnorodne metody twórczego „ożywiania” rzeczy, to jest m.in.: kopiowanie, rysowanie rzeczy, opowiadanie o nich, by w szerszej perspektywie, budować publiczność wokół muzeum.
Wystawa „Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji” zostanie zaprezentowana w sześciu salach tematycznych w kamienicy Baryczkowskiej w siedzibie głównej Muzeum Warszawy: kolekcjonowanie prywatne, kolekcja w muzeum, konserwacja, wystawianie, badania i inwentaryzacja, interpretacja.
KOLOFON
Kurator / Curator
Tomasz Fudala
współpraca: dr Magdalena Wróblewska
konsultacje merytoryczne: Barbara Hensel-Moszczyńska
Architektura wystawy / Exhibition design
Pracownia Macieja Siudy: Kuba Andrzejewski, Tomasz Czuban, Maciej Polakowski, Maciej Siuda
Prace artystyczne / Artworks
Zuzanna Ziółkowska/Hercberg
Produkcja / Production
Barbara Domaradzka, Katarzyna Grinberg, Kamila
Hołubowicz, Julia Kern-Protassewicz, Urszula Kozikowska,
Klementyna Świeżewska, Jakub Telec
Identyfikacja wizualna wystawy / Visual identification of the exhibition
Maciej Chodziński
Opieka redaktorska / Editing
Katarzyna Sobolewska, Urszula Drabińska
Tłumaczenie / Translation
Arthur Barys, Jan Szelagiewicz
Realizacja / Realization
Ksenia Góreczna, Marek Góreczny, Ewa Lenczewska, Marek Lisik, Krzysztof Świerczewski, Michał Tański
Współpraca: Szymon Ignatowicz, Jan Jurkiewicz, Anna Kudzia, Paweł Sobczak, Marcin Szubiak
Wykonawca/ Execution
Status Quo
Eksponaty pokazane na wystawie czasowej „Mikrokosmos rzeczy” zostały zakupione i zakonserwowane w ramach Projektu pn. „Modernizacja, konserwacja oraz digitalizacja obiektów zabytkowych siedziby głównej Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta w Warszawie”, zrealizowanego w ramach Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” przy wsparciu udzielonym z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.
GALERIA ZDJĘĆ Z OTWARCIA WYSTAWY 5 grudnia 2017 roku (fot. Wojciech Radwański):