Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji

12 maja – 3 października 2021 roku
12 zł/ 7 zł

Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji

Grafika. Na różowym tle kolaż czarno-białych zdjęć zwierząt

Historia Warszawy to nie tylko historia ludzi. Mieszka w niej kilka tysięcy gatunków zwierząt, które dla nas pracują, dotrzymują nam towarzystwa i dostarczają rozrywki, są źródłem pokarmu i surowców oraz pozostają niezbędnym czynnikiem równowagi ekologicznej miasta.

Wystawa „Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji” pozwala spojrzeć na złożony charakter relacji ludzko-zwierzęcych w Warszawie. Zwraca uwagę na wieloraką obecność zwierząt w historii miasta, podkreśla, że z biegiem lat zmieniał się ich status i że ta ewolucja nie jest zakończona.

Na wystawie prezentujemy ponad 400 eksponatów — historycznych zabytków, dzieł sztuki i przedmiotów  codziennego użytku, które pokazują rodzaje zależności między człowiekiem a zwierzęciem w mieście. Wśród nich znajdą się wyroby z surowców odzwierzęcych, nietypowe okazy zoologiczne i zabytki archeologiczne, narzędzia tresury i opieki.

Podejmujemy próbę zbadania społecznej tożsamości nieludzkich mieszkańców Warszawy. Nasze relacje ludzi ze zwierzętami oraz ich rolę i status w społeczeństwie przedstawiamy za pomocą pięciu kategorii: okazy, towar, siła robocza, towarzysze, sąsiedzi.

Wystawa przybliża także sylwetki zwierzęcych warszawiaków – małży pracujących w Grubej Kaśce czy uratowanej z  hodowli  świnki  Lily. Uzupełnieniem każdej części wystawy są prace współczesnych artystów m.in. Diany Lelonek  i Bartosza Kokosińskiego, które stanowią krytyczny komentarz do poruszanych zagadnień, pokazują dzisiejszą perspektywę, a często, zaglądają w przyszłość międzygatunkowych relacji.

Wystawa „Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji” to próba spojrzenia na stolicę z nieoczywistej, zoocentrycznej perspektywy. Na podstawie świadectw z różnych epok pokazuje, jak zmieniał się nasz stosunek do zwierząt. Jej celem jest zabranie głosu w obronie miejskiej przyrody i zmiana sposobu myślenia o zwierzętach jako mieszkańcach Warszawy.

KOLOFON

KURATORZY WYSTAWY
Lena Wicherkiewicz, Ewa Wieruch-Jankowska, Rafał Kosewski

Grupa Projektowa Centrala: Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis

PROJEKT GRAFICZNY
Jerzy Gruchot, Wojciech Koss (Full Metal Jacket)

PROJEKT PLAKATÓW
Joanna Bębenek

PRODUKCJA WYSTAWY
Weronika Sołtysiak

REALIZACJA
Katarzyna Grinberg, Ksenia Góreczna, Ewa Lenczewska, Tomasz Makarewicz, Krzysztof Świerczewski, Michał Tański, Artmontage, Paulina Włostowska i Szczęsny Szuwar (Swada Pracownia Liternicza)

OPIEKA KONSERWATORSKA
Robert Kołodziejski, Beata Galperyn-Kołodziejska, Anna Dąbrowska, Katarzyna Leśniakowska-Tofil, Edward Pawlikowski, Igor Nowak, Piotr Popławski, Piotr Kaczkiełło

WYPOŻYCZENIA
Grzegorz Konsalik, Konrad Gutkowski

REDAKCJA/KOREKTA TEKSTÓW NA WYSTAWIE
Urszula Drabińska

TŁUMACZENIE
Magdalena Mickiewicz, korekta angielska: Linglord Biuro Tłumaczeń

PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE
Katarzyna Liwak-Rybak, Anna Szary

KOMUNIKACJA I MARKETING
Julia Borowska, Joanna Krupa, Joanna James, Karolina Młynarz, Karolina Garczyńska-Grabowska

OSOBY I INSTYTUCJE UŻYCZAJĄCE ZBIORÓW NA WYSTAWĘ
Agencja East News, FOTONOVA, Galeria Arsenał w Białymstoku, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Fundacja Archeologia Fotografii, Fundacja in Situ, Fundacja Gessel, Fundacja Ja Wisła, Igor Hansen, Jacek Łojek, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Oddział Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, MOCAK, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum w Rybniku, Muzeum Weterynarii w Ciechanowcu, Oddział Muzeum Rolnictwa im. K. Kluka, Muzeum — Zamek w Łańcucie, Narodowe Archiwum Cyfrowe, MKW Pracownia Przyrodniczo-Rolna, Ninateka Filmoteka Narodowa — Instytut Audiowizualny, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Pszczelarium, Stowarzyszenie Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Zamek Królewski w Warszawie — Muzeum

ORAZ ARTYŚCI
Tatiana Czekalska i Leszek Golec, Małgorzata Goliszewska, Natalia Budnik i CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis), Dorota Hadrian, Natalia Janus-Malewska, Weronika Jędrzejczak, Jaś Kapela, Zofia Martin, Andrzej Mitura, Mathilde Papapietro, Antoni Janusz Pastwa, Mateusz Piesiak,
Krzysztof Sołowiej, Jacek Turczyk

Składamy podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania wystawy.

Patroni medialni logotypy