fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

13.05.2021 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży

Program debat towarzyszących wystawie czasowej Zwierzęta w Warszawie

Program debat towarzyszących wystawie czasowej Zwierzęta w Warszawie

Zapraszamy na program wydarzeń dla dorosłych towarzyszących wystawie Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji.

Podczas debat online porozmawiamy o międzygatunkowej wspólnocie mieszkańców Warszawy. Czym jesteśmy jako tak zróżnicowana społeczność i czego możemy jako ludzie uczyć się od zwierząt żyjących w naszym mieście? Czy nie są one przypadkiem mądrzejsze od nas? Co jesteśmy winni stołecznym zwierzętom po dekadach naszej dominacji nad nimi? Jaka powinna być nowa stołeczna moralność międzygatunkowa? Czego zwierzęta potrzebują od nas w swojej walce o przetrwanie w obliczu galopującego kryzysu klimatycznego? I jak mogą pomóc nam zadbać w nim o siebie? Jak tę wspólną przyszłość widzimy jako warszawiacy i czego nie widzimy, a powinniśmy? W czterech dyskusjach udział wezmą warszawiacy, przyrodnicy, bioetycy, zoologowie, samorządowcy, aktywiści i architekci.

Udział we wszystkich debatach jest bezpłatny. Odbędą się online na profilu Facebook Muzeum Warszawy.

W każdą niedzielę o 13.00 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie czasowej w cenie biletu wstępu.


1 czerwca 2021 (wtorek), 18.30

5000 gatunków. Kim są mieszkańcy Warszawy?

Dowiedzmy się, jak mamy razem mieszkać w Warszawie, by w końcu miało to sens dla wszystkich gatunków mieszkańców Warszawy. Spójrzmy na naszą społeczność rzetelnie. Poznajcie z nami gatunki naszych sąsiadów, ich potrzeby i nową drogę do jak najszczęśliwszej wspólnoty mieszkańców
naszego miasta w czasie galopującego kryzysu klimatycznego.

Goście:
Prof. Andrzej Elżanowski – zoolog, paleontolog, bioetyk, profesor nauk biologicznych związany z wydziałem Antropozoologii Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego
Agata Winiarska – przedstawicielka Wydziału Ochrony Systemu Przyrodniczego Biura Ochrony Środowiska Miasta st. Warszawy, w którym zajmuje się bioróżnorodnością stolicy
Paweł Pstrokoński – ornitolog i popularyzator wiedzy o przyrodzie, autor książki „Wszystkie okna dla okówek” (Czarne, 2021)
Prowadzenie Marta Żakowska – Muzeum Warszawy, Magazyn Miasta

15 czerwca 2021, 18.30

Przyszłość międzygatunkowej wspólnoty. Spotkanie z cyklu „Nowa dekada: NGOsy Warszawy”

Jak o przyszłości międzygatunkowej wspólnoty warszawiaków myślą ludzie mieszkający w stolicy? Zapraszamy na podsumowanie tegorocznej V edycji Konkursu FUTUWAWA organizowanej przez Fundację Puszka i m.st. Warszawa.

Goście:
Aleksandra Litorowicz
– Prezeska Fundacji Puszka, kulturoznawczyni
Prowadzenie Marta Żakowska – Muzeum Warszawy, Magazyn Miasta

22 czerwca, 18.30

Dzielnica zwierząt – gotowy projekt czy utopia?

Zapraszamy na dyskusję wokół pokazywanego przez Muzeum Warszawy na wystawie „Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji” projektu Dzielnica zwierząt na miejscu obecnego ZOO grupy Centrala i Natalii Budnik. Przyjrzymy się między innymi nowej moralności wspólnoty międzygatunkowej Warszawy.

Goście:
Grupa Centrala: Simone de Iacobis i Małgorzata Kuciewicz

Sebastian Szymański – filozof, antropolog zajmujący się problematyką relacji między ludźmi i zwierzętami
Prowadzenie Marta Żakowska – Muzeum Warszawy, Magazyn Miasta

16 września 2021, 18.30

Poznajmy tajniki życia warszawskiej fauny

Czego możemy nauczyć się od zwierząt żyjących w Warszawie? Czy nie są one przypadkiem mądrzejszymi od nas mieszkańcami stolicy? Jak i do czego ich ścieżki i i języki w mieście mogą inspirować nas na co dzień? I co jesteśmy winni warszawskim zwierzętom po dekadach naszej dominacji nad nimi? Zajrzyjcie z nami do tajników życia warszawskiej fauny. Rozliczmy się razem z błędów naszej racji i zaplanujmy lepszą przyszłość naszego wspólnego zamieszkiwania stolicy.

Goście:
Dagny Krauze-Gryz
– adiunktka w Samodzielnym Zakładzie Zoologii Leśnej i Łowiectwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Igor Siedlecki – przyrodnik związany z Akademią Dzikiej Ochoty i grupą edukacyjną Inne Wyjście, doktorant na Wydziale Biologii UW
Grzegorz Stopa – przyrodnik i edukator przyrodniczy
Prowadzenie Marta Żakowska – Muzeum Warszawy, Magazyn Miasta


Sprawdź również: