08.04.2022 / Aktualności, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, Muzeum Ordynariatu Polowego
Zmiany w statucie Muzeum Warszawy
Na sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy 7 kwietnia uchwalono zmiany w statucie Muzeum Warszawy. Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy stała się oddziałem Muzeum Warszawy. Druga istotna zmiana to oddanie dotychczasowego oddziału – Muzeum Ordynariatu Polowego – pod zarząd Parafii Katedry Polowej Wojska Polskiego.
Izba Pamięci
przy Cmentarzu Powstańców Warszawy
Otwarcie Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy zaplanowano na 2 października 2022 roku, a więc w Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.
Mur Pamięci
Symboliczne miejsce poświęcone ofiarom powstania warszawskiego składać się będzie z dwóch pawilonów i Muru Pamięci, na którym znajdą się ponad 62 tysiące mosiężnych tabliczek z nazwiskami poległych w czasie powstania warszawskiego – osób cywilnych i żołnierzy – oraz puste tabliczki, gdzie wraz z postępem badań wpisane zostaną kolejne nazwiska.
Sala Historii
Główny budynek Izby Pamięci będzie podzielony na dwie części: Salę Świadectw i Salę Historii. Sala Historii posłuży przedstawieniu losów Cmentarza Wolskiego – największej wojennej nekropolii w Polsce – od 1945 roku do naszych czasów. Pokazane zostaną także działania Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy i wcześniejszych Komitetów Ekshumacyjnych, których wysiłki przywracające pamięć o tym miejscu doprowadziły do stworzenia Izby Pamięci.
Sala Świadectw
W Sali Świadectw znajdzie się wystawa czasowa, która będzie prezentowała miejsca egzekucji mieszkanek i mieszkańców miasta oraz żołnierzy powstania. Do lokalizacji miejsc wydarzeń opisywanych w źródłach historycznych posłużył przedwojenny plan hipoteczny Warszawy. Zaznaczone na nim miejsca zostały przeniesione na niemieckie zdjęcia lotnicze wykonane w czasie powstania i po jego upadku.
Krzysztof Wodiczko
W przyszłości w Sali Świadectw zaprezentowana zostanie multimedialna instalacja autorstwa Krzysztofa Wodiczki. Wodiczko, światowej sławy artysta wizualny, wykładowca Harvard Graduate School of Design i teoretyk sztuki, stworzy unikalną audio-wizualną pracę, opartą na wielogodzinnych rozmowach z osobami, których dotknęła trauma powstania warszawskiego.
Michał Wójcik
Kuratorem Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy został Michał Wójcik, dziennikarz i historyk. Pracował w Radio Zet, Przekroju, przez wiele lat był redaktorem naczelnym magazynów „Focus” i „Focus Historia”. Scenarzysta programów i filmów historycznych. Współpracował z History, Discovery Historia i Canal+. Współautor wywiadów-rzek z bohaterami drugiej wojny światowej: Stanisławem Likiernikiem i Stanisławem Aronsonem, członkami warszawskiego Kedywu oraz Lucjanem Wiśniewskim, oficjalnym likwidatorem wrogów Państwa Podziemnego. W „Baronównie” przedstawił losy ostatniego pokolenia warszawskiego rodu bankierów i filantropów – rodziny Kronenbergów. Monografia „Treblinka’43” zdobyła Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę 2018 r. i została przetłumaczona na kilka języków. Ostatnio opublikował „Błyskawicę”, wywiad-rzekę z Wandą Traczyk-Stawską.
Muzeum Ordynariatu Polowego
Druga istotna decyzja Rady Miasta dotyczy Muzeum Ordynariatu Polowego. Dotychczasowy oddział Muzeum Warszawy został oddany pod zarząd Parafii Katedry Polowej Wojska Polskiego. Proces przebiegał w porozumieniu z Biskupem Polowym Wojska Polskiego i Proboszczem Katedry Polowej. Przekazane zostało wyposażenie placówki, nastąpiło także użyczenie muzealiów będących własnością Muzeum Warszawy na rzecz Parafii.
Muzeum Ordynariatu Polowego, zlokalizowane w podziemiach Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, prezentuje dzieje oręża polskiego i martyrologii wojennej oraz rolę ordynariatu polowego w działaniach na rzecz obrony państwa i walki o niepodległość. Wystawa, niezwykle ciekawie zrealizowana, prezentuje posługę duszpasterską na przestrzeni dziejów i na różnych kontynentach.
Działalność i misja placówki daleko wykracza poza program Muzeum Warszawy, odnosząc się do szerokiego kontekstu państwowotwórczego. Ten potencjał będzie miał szansę rozwinąć się poza polami działalności muzeum miejskiego.