27.11.2018 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Zrób sobie prezent
Zrób sobie prezent!
Zapraszamy do corocznego, prezentowego zrób-to-sam(a)! W tym roku motywem przewodnim spotkania są relacje projektantów i rzemieślników ukazane na wystawie „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem” – dlatego wykonywane prezenty będą miały niepowtarzalny, autorski charakter. Grudniowe spotkanie warszawianek i warszawiaków z rzemieślnikami i artystkami będzie kontynuacją działań realizowanych w ramach projektu „Wykonane na prawym brzegu”. Stoiska rzemieślnicze i rękodzielnicze przemienią muzealną przestrzeń w manufakturę prezentów, do której swobodny dostęp będą mieli wszyscy chętni.
Dodatkowo tego dnia będziemy mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach, na które obowiązują zapisy (liczba miejsc ograniczona!).
Data: 8 grudnia, godz. 10.00–18.00
Program:
10.00–18.00 Dekorowanie ceramicznych magnesów
Na przygotowanej przez Barbarę Kuczyńską formie będziemy mogli przez cały dzień przygotowywać i ozdabiać jedyne w swoim rodzaju magnesy ceramiczne.
Prowadzenie: Barbara Kuczyńska, właścicielka sklepu „Ceramiczny Kramik”
10.00–16.00 Haftowana biżuteria – minimalizm i klasyka. Warsztaty dla młodzieży i dorosłych
W trakcie warsztatów stworzymy haftowane miniatury, które wstawimy następnie do metalowych zawieszek – oryginalnych naszyjników. Do wykorzystania będą różnego typu nici; do wyboru – wzory i ściegi. Warsztat przeznaczony jest zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych rękodzielników i rękodzielniczek.
Prowadzenie: Katarzyna Żukowska, etnografka, kulturoznawczyni, hafciarka. Autorka projektu „Haftowana Panorama Warszawy 1918”
10.00–18.00 Stoisko rękodzielnicze
Przez cały dzień będziemy mogli szyć dekoracje świąteczne z edukatorami i edukatorkami Muzeum Warszawskiej Pragi.
10.00–12.00 Apasze, włamywacz i hrabina – czyli chodź pośpiewać na Pragę!
Warsztaty wokalne skupione wokół muzycznych tradycji warszawskich, ze szczególnym wyróżnieniem ballady podwórzowej. Zajęcia skierowane są do wszystkich miłośników wspólnego śpiewania w międzypokoleniowym gronie. Odkryjemy potencjał drzemiący w naszych głosach oraz dowiemy się, co robić, żeby głosowi nie przeszkadzać, by mógł być mocny i nieskrępowany.
Prowadzenie: Justyna Jary, aktorka, pieśniarka, instruktorka wokalna i teatralna
11.00–16.00 Nowoczesna Ikona
Pod okiem artystki Natalii Żychskiej przygotujemy prace malarskie na deskach znalezionych na warszawskiej Pradze. Zastosujemy technikę mieszaną z wykorzystaniem złocenia; wykonamy ikony przy użyciu prostych materiałów z uwrażliwieniem na strukturę drewna. Warsztat przeznaczony jest dla wszystkich chętnych; młodsze dzieci skorzystają z pomocy opiekunów i opiekunek.
Prowadzenie: Natalia Żychska, artystka-malarka, absolwentka warszawskiego ASP. Od maja 2018 prowadzi autorską galerię „Pracownia Gościnna” przy ul. Brzeskiej 9 na warszawskiej Pradze
12.00–18.00 Świąteczne portrety rodzinne
W świątecznej scenerii muzeum fotografka Agnieszka Rodowicz wykona portrety wszystkim chętnym rodzinom.
13.00–15.00 Warszawskie ballady podwórzowe – warsztaty wokalne i wspólne śpiewanie
Druga część wspólnego śpiewania. Warsztat prowadzony przez Roberta Lipkę, podczas którego będziemy mogli poznać i wspólnie wykonać (przy akompaniamencie akordeonu) ballady podwórzowe, które śpiewa się lub śpiewało się na Pradze.
Prowadzenie: Robert Lipka, od 2000 roku współtworzy zespół Swoją Drogą (Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja w Polskim Radiu, Folkowy Fonogram Roku 2001)
Warsztaty z projektantami i rzemieślnikami (bilety w cenie 10 zł, prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc):
10.00–12.00 Moja osobista lampa: warsztaty dla rodzin z Anną Szuflicką – grupa 1
Pod okiem współtwórczyni marki Natural Born Design będziemy mogli zaprojektować i wykonać swoją własną lampę – stojącą lub wiszącą. Betonowe podstawy, abażur z Tyveku i aluminiowy drut zamienią się w funkcjonalne lampy domowe.
Prowadzenie: Anna Szuflicka, projektantka zajmująca się zagadnieniami z zakresu wzornictwa i architektury wnętrz
10.30–11.30 Mała Akademia Praska: zajęcia dla dzieci od 6. do 12. roku życia
„Brokatu nie żałuję”
Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani rzemieślnicy, którzy opowiedzą o pracy dmuchacza szkła oraz przedstawią etapy produkcji tradycyjnych ozdób. Następnie dzieci wraz rodzicami będą dekorowały tradycyjne szklane bombki, które zabiorą ze sobą do domu.
Prowadzenie: KPZ Ozdoby choinkowe, rodzinna firma wytwarzająca szklane ozdoby świąteczne, uczestnicząca w programie „Projektowanie oparte na rzemiośle”
11.30–12.30 Muzeum dla maluchów: Mikołajki jak z bajki. Warsztaty dla dzieci do lat 6
Każde dziecko uwielbia dostawać prezenty. Ba! Każdy dorosły też je uwielbia, zwłaszcza te podarowane prosto z serca. Podczas ostatnich w tym roku zajęć z cyklu Muzeum dla maluchów stworzymy dla swoich najbliższych prezenty prosto z serca, by nadchodzące Mikołajki pozostały w naszej pamięci na długi czas.
Prowadzenie: Karolina Jusińska, autorka projektów dla najmłodszych w Muzeum Warszawskiej Pragi
Prosimy o wcześniejszą rezerwację pod adresem karolina.jusinska@muzeumwarszawy.pl (BRAK WOLNYCH MIEJSC)
12.30–14.00 Krzesła dla lalki i misia. Warsztaty rodzinne
Trudno wyobrazić sobie dom bez krzeseł. Ich projektowanie to prawdziwa sztuka – muszą być funkcjonalne i estetyczne. W trakcie warsztatów spróbujemy wykonać miniaturowe meble z prostych materiałów, które następnie pokażemy na wystawie.
Prowadzenie: Szymon Węglowski, projektant, uczestnik programu „Projektowanie oparte na rzemiośle”
12.30–13.30 Formowanie i zdobienie bombek
Obejrzymy pokaz dmuchania szkła, czyli formowania bombki szklanej, w wykonaniu najlepszych rzemieślników firmy KPZ. Będziemy mieli okazję – korzystając ze wskazówek fachowców – ozdobić szklane bombki, które zabierzemy ze sobą.
Prowadzenie: KPZ Ozdoby choinkowe, rodzinna firma wytwarzająca szklane ozdoby świąteczne, uczestnicząca w programie „Projektowanie oparte na rzemiośle”
14.00–15.00 Wycinam, skręcam i odjeżdżam
Warsztaty tworzenia samochodzików, które powstają z kolorowych skórzanych ścinków. O unikatowości zabawki świadczy wykorzystanie tradycyjnych technik rzemiosła przy tworzeniu nowatorskiej formy.
Prowadzenie: Julia Kutra, projektantka, uczestniczka programu „Projektowanie oparte na rzemiośle” oraz rzemieślnik cholewkarz
14.00–16.00 Moja osobista lampa: warsztaty dla rodzin z Anną Szuflicką – grupa 2
Zapraszamy do drugiej grupy zajęć z projektantką Anną Szuflicką, w czasie których zaprojektujemy i wykonamy własne lampy.
15.00–16.30 Szycie portfeli z washpapy
Washpapa to wegański i biodegradowalny odpowiednik skóry. Szycie zaprojektowanego na tę okazję portfela będzie prawdziwą rzemieślniczą przygodą!
Prowadzenie: Marek Głogowski, projektant, uczestnik programu „Projektowanie oparte na rzemiośle”
16.00–17.00 Lampiony z wykrojów klaserowych
Warsztaty recyklingowe wykorzystujące materiały z praskich pracowni introligatorskich będą okazją do stworzenia nastrojowych i baśniowych lampionów, które ozdobią dziecięce pokoje.
Prowadzenie: Julia Kutra, projektantka, uczestniczka programu „Projektowanie oparte na rzemiośle”
16.00–18.00 Projektowanie torebek
Do naszej dyspozycji będą m.in. dodatki znalezione w zdemontowanej, włoskiej fabryce obuwia, przy pomocy których powstaną eleganckie dodatki do kobiecej garderoby.
Prowadzenie: Ewelina Czaplicka-Ruducha, projektantka, uczestniczka programu „Projektowanie oparte na rzemiośle”